گیرمو دل تورو & کابینه کنجکاوی& خود را افتتاح کرد

زمانی که گیلرمو دل تورو در گوادالاخارا مکزیک کودک بود، تا دیروقت بیدار می ماند و با برادر بزرگترش تلویزیون تماشا می کرد. یک شب آنها با قسمتی از مجموعه گلچین علمی تخیلی دهه 1960 “محدودیت های بیرونی” به نام “جهش یافته” اتفاق افتادند. در آن، وارن اوتس نقش فضانوردی را بازی می کند که در سیاره ای دیگر در باران رادیواکتیو گرفتار می شود.

دل تورو در یک مصاحبه ویدیویی اخیر به یاد می آورد: “لحظه ای است که او عینک خود را برمی دارد و چشمانش به اندازه عینک است.” و من شروع کردم به جیغ زدن. برادرم مرا خواباند. می توان گفت بقیه زندگی من یک واکنش ضد هراسی به ترسی بود که با دیدن آن قسمت احساس کردم.»

امروز، دل تورو، 58 ساله، با فیلم هایی مانند “هزارتوی پان” و مجموعه های تلویزیونی مانند “استرین” فریاد دیگران را برمی انگیزد. و اکنون او مجموعه گلچین خود را دارد، “کابینه کنجکاوی های گیلرمو دل تورو”. فصل اول که از سه شنبه در نتفلیکس پخش می شود، مجموعه ای از هشت داستان ترسناک یک ساعته است که هر کدام از کارگردانی متفاوت است. دل تورو هشت کارگردانی را انتخاب کرد که در فصل اول حضور داشتند: برخی از درخشان ترین ذهن های ترسناک جهان، از جمله آنا لیلی امیرپور («گروه بد»)، پانوس کازماتوس («مندی») و جنیفر کنت («بابادوک»).

دو قسمت بر اساس داستان های اصلی نوشته دل تورو، که سریال را ساخته است، ساخته شده است. دو مورد دیگر بر اساس داستان های کلاسیک از استاد غم انگیز HP Lovecraft هستند. همه ارزش تولید بسیار بالایی دارند.

امیرپور در یک مصاحبه ویدیویی اخیر گفت: «من باید تمام آن پول نتفلیکس را خرج کنم. فصل خنده‌دار او، «بیرون»، داستان زنی (کیت میکوچی) را روایت می‌کند که با یک محصول جدید زیبایی رابطه‌ای ناسالم برقرار می‌کند.

او افزود: «با گیلرمو، وقتی با کسی کار می‌کنید که این سطح از قدرت را دارد، واقعاً می‌توانید پیشرفت کنید و چیز جالبی بسازید».

دل تورو با هدف برجسته کردن داستان‌ها، داستان‌نویسان و فیلم‌سازانی که دوست دارد، به‌عنوان یک متصدی و یک طرفدار وارد پروژه شد.

او گفت: «امید داشتم داستان‌هایی را انتخاب کنم که دوستشان دارم، اقتباس نشده‌اند یا با محیط تولید بسیار محافظت‌شده اقتباس نشده‌اند. و من می‌خواستم کارگردان‌هایی را پیدا کنم که در موردشان کنجکاو بودم. من می‌خواستم تقریباً گروهی از کارگردان‌ها و داستان‌ها را جمع‌آوری و سرپرستی کنم و سپس تمام حمایت و آزادی را به آنها بدهم، برش نهایی، این شانس را داشته باشم که احساس کنند منابع وجود دارد.»

چالش های عمده ای وجود داشت. از نظر عملی، «کابینت» واقعاً شامل هشت فیلم یک ساعته است، با تنظیماتی از جمله ماساچوست 1909 روستایی («مدل پیکمن» به کارگردانی کیت توماس) و نسخه‌ای از شوک آینده در اواخر دهه 1970 («نمایش»، کازماتوس) . کارگردان ها اساساً برنامه نویسان خودشان بودند.

امیرپور گفت: «این واقعاً شبیه فیلم من است. این یک خلاقیت کامل و کامل بود، از دست من روی فیلمنامه تا تکمیل. کاملاً و کاملاً مال من بود.»

چندین فیلمبردار و تدوینگر روی این سریال کار کردند، اما تنها یک طراح تولید پرتلاش وجود داشت، تامارا دوورل معمولی دل تورو (“کوچه کابوس”، “کوچه”)، که وظیفه طراحی همه چیز، مانند یک موش انیماترونیک غول پیکر را بر عهده گرفت. (برای «موش‌های قبرستان»، وینچنزو ناتالی) و یک مکان ذخیره‌سازی کلی (برای «لات 36»، گیلرمو ناوارو).

دوورل در یک مصاحبه ویدیویی به یاد آورد که «کابینت» از مجموعه‌ای از فیلم دل تورو در سال ۲۰۲۱ «کوچه کابوس» برای هر دو «لات ۳۶» و «موش قبرستان» دوباره استفاده کرده است. او همچنین به پیچیدگی های اجرای چشم انداز هشت فیلمساز مختلف اشاره کرد. اما او شاکی نیست او دل تورو را به عنوان یک همکار عالی می‌بیند، هنرمندی که می‌داند داستان‌سرایی بصری و همچنین کلامی است.

دوورل گفت: “او فضا و چیزهایی مانند ارتفاع سقف و متراژ مربع و شکل اشیا را به گونه ای درک می کند که بسیاری از کارگردانان نمی دانند.” او این کار را بسیار آسان می کند. این مجموعه به اندازه بازیگران یا داستان اهمیت دارد. این بخشی از همان دنیایی است که او سعی در ایجاد آن دارد.»

دل تورو یک مجموعه دار مشتاق کتاب و کمیک است. همانطور که او از دفتر خود در سانتا مونیکا، کالیفرنیا صحبت می کرد، پشته ها و پشته های جلد در پس زمینه خودنمایی می کرد. او یکی از طرفداران خاص گلچین‌ها است، آن‌هایی که بین دو جلد قرار می‌گیرند – اولین کتابی که با پول خودش خرید یک گلچین ترسناک بود که توسط نویسنده علمی تخیلی فارست جی. آکرمن ویرایش شده بود – و روی صفحه. وقتی او در «محدودیت‌های بیرونی» فریاد نمی‌کشید، «منطقه گرگ و میش»، «آلفرد هیچکاک ارائه می‌کند»، «یک قدم آن سوی»، «گالری شب» و «داستان ارواح» را تماشا می‌کرد.

او گفت: «آنها چیزهای مورد علاقه من برای تماشا بودند. «این همان راهی است که من خواندن داستان های کوتاه را بیشتر از هر شکل دیگری دوست داشتم. من فقط آنها را غوطه ور و خودکفا و فوق العاده جذاب می دانم. اگر به کتابخانه جناح وحشت من بیایید، بیشتر چیزی که من جمع آوری می کنم گلچین است.»

او مطالب و تاریخچه آن را می پرستد، واقعیتی که برای بازیگر تیم بلیک نلسون از بین نرفته است. نلسون، که همچنین در «کوچه کابوس» دل تورو و فیلم آینده «پینوکیو» نقش‌آفرینی کرد، ستاره «لات 36» است، داستان یک لاشخور نژادپرست که به ظروف نگهداری مشتریان متخلف می‌رود و وسایل آنها را می‌فروشد. بله، او یک بازی اخمو – و بسیاری از شاخک‌ها – دریافت می‌کند.

از نظر نلسون، اشتیاق دل تورو به چیزهای ترسناک، کار او را فراتر از قلمرو ژانر سوق می دهد.

او در یک مصاحبه ویدیویی گفت: “من معتقدم که احترام گیلرمو به وحشت آنقدر عمیق است که دیگر ترسناک نیست.” «شما با کسی روبه‌رو هستید که می‌تواند ترسناک را به‌عنوان واقعیت ببیند، نه خیال‌پردازی مبتنی بر ترس. شما دیگر آن را به عنوان یک نوع غیبی یا سبک فکر نمی کنید. شما آن را به عنوان واقعیت در نظر می گیرید، و این آن را وحشتناک تر می کند.»

در ابتدا قرار بود دل تورو یک قسمت را کارگردانی کند، اما بیماری همه گیر تولید هر دو «کوچه کابوس» و «پینوکیو» را به تعویق انداخت. بنابراین، در عوض، او پیشنهاد میزبانی را داد. در ابتدای هر قسمت، او از تاریکی تا جایی که به نظر می‌رسد یک عمارت مدل استادانه با کشو است، می‌رود.

او یک مجسمه عاج مینیاتوری از هر کارگردان بیرون می آورد و معرفی می کند. (در ابتدا، کابینت‌های کنجکاوی حاوی نمونه‌های آناتومیک، طلسم‌ها و مواردی از این دست بودند که همگی منعکس‌کننده سلیقه و غریزه متصدی نمایش بود.) این مقدمه‌ها مانند افتتاحیه‌های کلاسیک «آلفرد هیچکاک ارائه می‌کند».

اما اگر «کابینه کنجکاوی ها» یک منکر روحانی داشته باشد، آن شخص شیطانی تر است. نویسنده HP Lovecraft که از سال 1890 تا 1937 زندگی می کرد، الهام بخش فیلم های به یاد ماندنی (“Re-Animator”) و تلویزیون (“Lovecraft Country”) است. قسمت‌های «کابینت» که داستان‌های او الهام گرفته شده‌اند، «رویاها در خانه جادوگر» به کارگردانی کاترین هاردویک و «مدل پیکمن» درباره یک نقاش (کریسپین گلاور) با موزهای تاریک و شیطانی است. («مدل پیکمن» همچنین اساس اپیزود «گالری شب» در سال 1971 بود که کابوس‌های کودکی را به این خبرنگار داد.)

لاوکرافت که به خاطر آنچه دل تورو «نثر بیش از حد و صفت‌های محرمانه» می‌نامد، شناخته می‌شود، در دیدگاه تاریک خود از انسانیت نیز وحشتناک است.

دل تورو گفت: «او از نظر کیهانی انسان دوست بود. «او بیگانه از بیگانگان بود. خیلی سخت است تصور کنیم که ترس بیشتری بر کسی غلبه کند. ایده او این بود که کیهان صرفاً به دلیل بزرگی آن بدخواه است. شما نمی توانید آن را احاطه کنید، و این به تنهایی دیوانگی است. که در طول اعصار طنین انداز می شود.»

دل تورو، از هر نظر، لاوکرافت نیست. او مردی شاد و همکار حامی است که با این وجود به تاریکی کشیده شده است. او با هنرمندان و هیولاها طرف است. او ترسناک شاد است.

امیرپور گفت: «او هرگز اراده خود را به کسی تحمیل نمی کند. او فقط سعی می کند به شما کمک کند تا بهترین راه را برای انجام کاری که می خواهید انجام دهید پیدا کنید. چیزی که واقعاً او را متمایز می کند، سخاوت روحی اوست. الان خرابم مثل این است که صندلی های کنار دادگاه داشته باشید و بعد مجبور شوید به جای دیگری بنشینید.»

Gabriel Osborne

شیطان متعصب توییتر. حشره پرشور اینترنت. مبشر وب. ماون آبجو. پیشگام موسیقی.

Exploding into Excitement with شرط بندی انفجار
سایت انفجار ایرانی با درگاه مستقیم: یک فرصت بی‌نظیر برای پیروزی امروز شما
اهمیت و کاربرد خرید عمده تیشرت مردانه
Elon’s Two Day War with Apple + How to Beat an A.I. Censor + S.B.F.’s ‘Bad Month’ Elon’s Two Day War with Apple + How to Beat an A.I. Censor + S.B.F.’s ‘Bad Month’
بازی انفجار vip: راهی برای پیروزی بزرگ
درباره بازی انفجار: راز محبوبیت و جذابیت این بازی آنلاین
تماس با ما