گورستان یهودیان فاس، نماد هماهنگی فرهنگی

قبل از مرگ، پدر یوهانا دویکو اوهانا از او خواست که یک چیز به او قول دهد: “اگر زمانی که در فرانسه هستم بمیرم” او اصرار کرد “مرا به فاس بیاور”.

او همچنین از او خواست که از قبرستان یهودیان مراقبت کند، نقشی که قبل از مرگ بر عهده او بود. دخترش با هر دو درخواست موافقت کرد و پدرش در قبرستانی که اکنون نگهداری می کند آرام می گیرد.

“ما در هماهنگی زندگی کردیم”

پدرم عاشق مراکش و عاشق فاس بود.خانم اوهانا که در این شهر به دنیا آمده و بزرگ شده است، می گوید. «ما در هماهنگی زندگی کردیم. تنش وجود نداشت. همه ما می‌دانستیم که یهودی، مسلمان یا کاتولیک هستیم و هیچ‌وقت از این طرف مشکلی نداشتیم.».

این شهر که در شمال مراکش، در وادی فز قرار دارد، در قرن نهم تأسیس شد و برای صدها سال پایتخت باستانی مراکش بود. در سال 809، پادشاه ادریس دوم یهودیان را تشویق کرد که به فاس نقل مکان کنند تا شهر بتواند از مهارت های آنها بهره مند شود.

امروزه، فاس به دلیل مذهب، هنر، علوم، صنایع دستی و فعالیت های تجاری شناخته شده است. مدینه فاس، اغلب به عنوان مرکز فرهنگی و معنوی مراکش توصیف می شود و در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

همچنین ترکیبی از فرهنگ ها و هویت و محله ای یهودی به نام «ملا» را حفظ کرده است. این کلمه در لغت به معنای “نمک” یا “منطقه شور” است که به منبع آب شور در منطقه یا وجود سابق انبار نمک اشاره دارد، اما “ملا” اکنون به عنوان نام محله های یهودی در دیگر مراکش ها استفاده می شود. شهرهایی از جمله رباط و مراکش.

گورستان یهودیان که در ملاه قرار دارد، با مقبره های نیمه استوانه ای خود که تاریخ شکوفایی یهودیان مراکش را به تصویر می کشد، متمایز است.

“همگرایی محلول ها”

اختلاط دیرینه مردم، فاس را به مکانی مناسب برای نهمین مجمع اتحاد تمدن های سازمان ملل متحد (UNAOC) تبدیل کرد که در نوامبر 2022 برگزار شد.

در افتتاحیه این مراسم، آندره آزولای، مشاور ارشد محمد ششم پادشاه مراکش – و پدر آدری آزولای مدیر کل یونسکو – که خود یهودی است، اعلام کرد که مراکش «حول الگویی از گشودگی، هماهنگی و هم افزایی ساخته شده است که شاهد همگرایی عربی-اسلامی، آمازیغ و صحرای-حسنی بوده است و در عین حال توسط شاخه های آفریقایی، اندلسی، عبری و مدیترانه ای غنی شده است.

وقتی از خانم اوهانا پرسیده شد که وقتی فهمید فز به عنوان میزبان نهمین مجمع UNAOC انتخاب شده چه احساسی داشته است، گفت که از انتخاب فز احساس غرور می کند: “برای مراکش، این دقیقاً واقعیت تصویر و فرهنگ ما را منعکس می کند.”.

فاس، مراکش

Tiana Fitzpatrick

دوست حیوانات در همه جا. متخصص موسیقی برنده جایزه. کافه قهوه. ارتباط دهنده. کاوشگر. متعصب الکل

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین مشاور کنکوردانشگاهdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliancesdigital currency tutorial