کارشناس سازمان ملل از بریتانیا می خواهد که انتقال پناهجویان به رواندا را متوقف کند

سیوبهان مولالی، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور قاچاق انسان، به ویژه زنان و کودکان، گفت: «خطرات جدی وجود دارد که با انتقال اجباری پناهجویان به رواندا، اصل حقوق بین‌الملل عدم بازگشت نقض شود».

“افرادی که به دنبال حمایت بین المللی هستند، از درگیری و آزار و شکنجه فرار می کنند، حق دارند پناهنده شوند و از آنها برخوردار شوند. اصل اساسی حقوق بشر بین المللی و حقوق پناهندگان،” او گفت.

گزارشگر ویژه از اقدامات موقت فوری دادگاه حقوق بشر اروپا که در اوایل این هفته یک پرواز را به دلیل انتقال گروه کوچکی از پناهجویان به کشور آفریقای مرکزی متوقف کرد، استقبال کرد.

افزایش خطر بهره برداری

انتقال پناهجویان به کشورهای ثالث هیچ کاری برای جلوگیری یا مبارزه با قاچاق انسان نداردخانم مولالی گفت، در واقع این احتمال وجود دارد که افراد ناامید را به موقعیت‌های خطرناک‌تر و خطرناک‌تر سوق دهد. به جای کاهش قاچاق انسان، احتمالاً خطرات استثمار را افزایش می دهد.»

گزارشگر ویژه ابراز نگرانی کرد که این ترتیبات از حقوق پناهجویانی که قربانی قاچاق هستند و در جستجوی حمایت در بریتانیا هستند محافظت نمی کند. او گفت که این قربانیان و افرادی که در معرض خطر قاچاق قرار دارند می توانند تحت این ترتیبات منتقل شوند.

“تدابیر ناکافی”

تدابیر ناکافی وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که قربانیان قاچاق یا افرادی که در معرض خطر قاچاق قرار دارند شناسایی می شوند، به آنها کمک می شود و دسترسی موثر به حفاظت بین المللی تضمین می شود. گزارشگر ویژه افزود: آنها با انتقال به کشور ثالث در خطر قربانی شدن و آسیب های روحی بیشتری هستند.

من همچنین نگران هستم که تضمین های کافی در برابر خطرات قاچاق یا قاچاق مجدد برای کسانی که ممکن است از پناهندگی رد شوند یا خودسرانه از رواندا به ایالت دیگری منتقل شوند، وجود ندارد.

خانم مولالی نگرانی های کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در مورد آن را تکرار کرد مشکلاتی که در افشای تجربیات آسیب زا بوجود می آیند – مانند قاچاق – در مصاحبه های غربالگری برای پناهجویان که معمولاً اندکی پس از ورود انجام می شود.

بر اساس این توافق، مقامات بریتانیا قبل از تصمیم گیری در مورد امکان انتقال یک فرد، یک غربالگری اولیه را انجام خواهند داد.

این کارشناس مستقل گفت: غربالگری اولیه برای شناسایی و تشخیص نیازهای حفاظتی خاص کافی نبود پناهجویان، از جمله قربانیان قاچاق.

نگرانی های حقوق بشر قبلی

گزارشگر ویژه دارد قبلاً نگرانی های خود را مطرح کرده بود در مورد لایحه ملیت و مرزها و تأثیر نامطلوب احتمالی آن بر حقوق بشر قربانیان قاچاق.

او همچنین بارها نگرانی‌های خود را با جامعه بین‌الملل در مورد تمایل فزاینده برای قرار دادن مهاجرت در یک الگوی اجرای قانون کیفری مطرح کرده است.

این کارشناس سازمان ملل گفت: «تدابیر محدودکننده مرتبط با مهاجرت به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای مبارزه با جرایم سازمان‌یافته، از جمله قاچاق انسان، بدون توجه به اینکه این اقدامات ممکن است بر حقوق بشر مهاجران و افراد قاچاق شده تأثیر بگذارد، ارائه می‌شود.»

مهاجرت را ایمن تر کنید

او از کشورها خواست تا مسیرهای مهاجرت امن، منظم و بدون تبعیض را گسترش دهند تا با قاچاق انسان مبارزه کنند.

برنامه های اسکان مجدد، اقدامات الحاق خانواده و ارائه ویزاهای بشردوستانه راه های موثرتری بودند گزارشگر ویژه گفت که برای جلوگیری از قاچاق افرادی که از آزار و اذیت و درگیری فرار می کنند.

او از همه کشورها خواست تا به تعهدات بین‌المللی خود در مورد اصل عدم بازگرداندن در حقوق بین‌الملل که تضمین می‌کند هیچ فردی به کشوری بازگردانده نشود که ممکن است با آسیب‌های جبران‌ناپذیر مواجه شود، پایبند باشند.

ما نباید اجازه دهیم از هدف مبارزه با قاچاق انسان برای تضعیف حق پناهندگی و برخورداری از آزار و شکنجه سوء استفاده شود.و اصل عدم بازگرداندن، وی در پایان گفت.

گزارشگران ویژه به شورای حقوق بشر گزارش می دهند و در ظرفیت فردی خود فعالیت می کنند. آنها کارکنان سازمان ملل نیستند و برای کارشان دستمزد نمی گیرند.

Claudia Larsen

پیشگام وب. خالق حرفه ای درونگرا. پزشک آبجو. شیطان متعصب تلویزیون.

بازی انفجار آنلاین: جذابیت و فرصت‌های بی‌نظیر
How to Show Appreciation: A Guide to Tipping People
معرفی بازی انفجار: همه چیزی که باید بدانید درباره این بازی جذاب
Welcome to Real Estate Canada: A Guide to Buying, Selling, and Investing
Discover Your Dream Home: House for Sale Canada
Welcome to the World of House for Sale in Canada
تماس با ما