کارشناسان حقوق بشر خواستار اقدام فوری برای اجرای توافق صلح سودان جنوبی هستند

درخواست اعضای کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل در سودان جنوبی پس از سفر به اتیوپی صورت می گیرد که در آن از کشورهای آفریقایی و سایر ذینفعان خواستند تا حمایت خود را از اجرای توافقنامه تجدید کنند.

آنها گفتند که درگیری در سودان جنوبی به طور فزاینده ای پیچیده شده است، اما سطح رنج میلیون ها غیرنظامی غیرقابل تحمل است.

زمان و زندگی های از دست رفته

این کمیسیون از 12 تا 18 اکتبر در آدیس آبابا برای ملاقات با اتحادیه آفریقا (AU) و مرجع بین دولتی توسعه (IGAD)، و همچنین هیئت دیپلماتیک، سازمان ملل، جامعه مدنی، و دیگران بود.

«هر تمدید جدید زمانبندی برای اجرای توافقنامه صلح، و در واقع هر روز بی عملی که می گذرد، نه فقط زمان از دست رفته، بلکه به معنای زندگی از دست رفته استکمیسیونر بارنی آفاکو در این بازدید هشدار داد.

سالوا کر، رئیس‌جمهور سودان جنوبی و ریک ماچار، معاون رئیس‌جمهور سابق وی، در سپتامبر 2018 در تلاشی برای پایان دادن به درگیری‌های تلخی که ملت جوان را آزار داده است، توافقنامه صلح احیا شده را امضا کردند.

با این حال، بیانیه کمیسیون خاطرنشان کرد که «پیشرفت در اجرای توافق بسیار کند بوده است».

مهلت ها و اختلافات

این توافق شامل یک دادگاه ترکیبی، یک کمیسیون حقیقت، آشتی و شفا (CTRH) و یک فرآیند جبران خسارت می شود که باید بیش از دو سال پیش ایجاد می شد.

علاوه بر این، جنبه های اصلی توافق، از جمله اتحاد نیروهای امنیتی، به دلیل اختلافات مداوم بر سر تخصیص نسبت نمایندگی و منابع با مشکل مواجه شده است.

احزاب همچنین بدون هیچ توجیه معتبری به طور مداوم در رسیدن به ضرب الاجل های تعیین شده برای اصلاحات اساسی و ایجاد نهادهای عدالت انتقالی شکست خورده اند.

روند صلح سودان جنوبی نمی تواند خود را اجرا کند. یاسمین سوکا، رئیس کمیسیون، گفت: مردم سودان جنوبی که زندگی آنها به آن وابسته است، می‌خواهند انرژی بیشتری برای دمیدن زندگی در این سند صرف شود.

پاسخ برای عمل

وی تاکید کرد که اتحادیه آفریقا باید گام های بعدی لازم برای ایجاد دادگاه ترکیبی و حمایت از کمیسیون حقیقت و سایر فرآیندها را بردارد.

«در حال حاضر سودان جنوبی است پناهگاهی برای کسانی که وحشیانه ترین خشونت را مرتکب می شوندخانم سوکا گفت.

در نتیجه، نزدیک به نه میلیون سودان جنوبی هنوز برای زنده ماندن به کمک های بشردوستانه نیاز دارند. این رقم خیره کننده سه چهارم جمعیت است. مردم کشته می‌شوند، معلول می‌شوند، تجاوز می‌شوند و بی‌خانمان می‌شوند و ما از کشورهای دیگر می‌دانیم که حقیقت و عدالت معتبر تنها راه متوقف کردن این امر است.»

کمیسیونرهای سازمان ملل متحد در طول دیدارهای خود تأکید کردند که مردم سودان جنوبی عمیقاً از “پیشرفت ناهمگون و تکه تکه” در مورد مفاد کلیدی توافق ناامید شده اند.

نتایج مورد نیاز است

حوزه های مهمی که باید تکمیل شوند عبارتند از رایزنی های ملی برای ایجاد کمیسیون حقیقت و مسیری که به قانون اساسی دائمی منتهی می شود.

کمیسر اندرو کلافام گفت: «کسانی که ما با آنها ملاقات کردیم، فهمیدند که دولت سودان جنوبی باید به وضوح آنچه را که می تواند در طول دوره تمدید توافق صلح به دست آورد، به وضوح بیان کند.

ما باید از موقعیتی اجتناب کنیم که در عرض دو سال به جدول قرعه کشی برگردیم و هیچ نتیجه معناداری برای نشان دادن مردم سودان جنوبی نداشته باشیم.

درباره کمیسیون

کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل در سودان جنوبی توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو منصوب شد.

این نهاد مستقل برای اولین بار در مارس 2016 تأسیس شد و از آن زمان هر سال وظایف آن تمدید می شود.

اعضا کارکنان سازمان ملل نیستند و برای کارشان دستمزد دریافت نمی کنند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم