هزاران نفر در پاریس به یاد قتل فعالان کرد در سال 2013 راهپیمایی کردند

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

هزاران تظاهرکننده روز شنبه در مرکز پاریس برای ادای احترام به سه فعال کرد که یک دهه پیش به قتل رسیدند راهپیمایی کردند.

این راهپیمایی، رویدادی سالانه از زمان کشتار 9 ژانویه 2013، دو هفته پس از یک قتل سه گانه مشابه در 23 دسامبر در مرکز فرهنگی کرد در پاریس – فقط چند دقیقه پیاده روی از محل تیراندازی های قبلی – برگزار شد.

سازمان دهندگان گفتند که حداقل 25000 نفر از سراسر اروپا به این تظاهرات پیوسته اند. پلیس پاریس این رقم را 10000 نفر اعلام کرده است.

آنها در حالی که از ایستگاه Gare du Nord در شمال پایتخت به سمت Place de la Republique که محلی محبوب برای تظاهرات است، بنرهایی با تصاویر قربانیان 2013 و شعارهایی مانند “دولت ترکیه سه کرد دیگر را قتل عام کرد” حمل می کردند. .

در سال 2013، سکینه کانسیز، 54 ساله، بنیانگذار حزب کارگران کردستان پ‌ک‌ک (PKK)، که شورش‌های طولانی‌ای را علیه ترکیه به راه انداخته است، به شیوه اعدام با شلیک گلوله به سر کشته شد.

دو زن دیگر نیز به همین ترتیب کشته شدند: فیدان دوگان، 28 ساله و لیلا سایلمز، 24 ساله در مرکز اطلاعات کردها در منطقه 10 پاریس.

بر اساس برآورد خبرگزاری فرانسه، بیش از 1200 نفر نیز در شهر مارسی در جنوب فرانسه راهپیمایی کردند. 800 به گفته پلیس محلی.

پ ک ک که برای افزایش خودمختاری برای جمعیت کرد مبارزه می کند، توسط ترکیه، ایالات متحده و اتحادیه اروپا یک سازمان تروریستی محسوب می شود.

ترکیه یکی از اعضای ناتو است و برای حفاظت از جناح جنوب شرقی ائتلاف نظامی بسیار مهم است.

“بدهی عدالت”

یک کارگر ترکیه ای تعمیر و نگهداری در فرودگاه شارل دوگل قرار بود برای حمله سال 2013 محاکمه شود، اما او در دسامبر 2016 به دلیل تومور مغزی درگذشت، اندکی قبل از شروع محاکمه اش.

فعالان کرد در فرانسه که پس از آلمان دومین جامعه کرد در اتحادیه اروپا است، همیشه بر این باور بوده اند که سرویس مخفی ترکیه دستور قتل را صادر کرده است، چیزی که آنکارا همیشه آن را رد کرده است.

در ماه مه 2019، یک قاضی ضد تروریسم فرانسوی موظف شد تا تحقیقات را دوباره باز کند. اما خانواده‌های قربانیان می‌گویند که این تحقیقات به دلیل عدم دسترسی به اسناد محرمانه که آنها می‌گویند فرانسه از طبقه‌بندی آن خودداری کرده است، با مشکل مواجه شده است.

متین کانسیز، برادر سکینه کنسیز، پیش از راهپیمایی روز شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: «فرانسه نسبت به ما بدهی عدالت دارد.

او گفت که خانواده او عزیزی را که در قربانگاه روابط فرانسه و ترکیه “قربانی” شده بود، از دست داده بودند.

در حمله ماه گذشته، عبدالرحمن قزل، خواننده میر پرور و امین کارا، رهبر جنبش زنان کرد در فرانسه مرتبط با پ.ک.ک توسط مردی به نام ویلیام مالت به ضرب گلوله کشته شدند.

دادستان های فرانسوی می گویند مظنون که یک کارگر بازنشسته راه آهن است، اعتراف کرده بود که می خواست «مهاجران» را به قتل برساند، اما چندین کرد که با خبرگزاری فرانسه صحبت کردند گفتند که به یک اقدام «تروریستی» که توسط دولت ترکیه سازماندهی شده بود مشکوک بودند.

این قتل باعث تظاهرات بزرگ کردها در پاریس در 24 دسامبر شد.

یک فعال کرد که نام خود را فقط فتنا نامیده است، درباره حمله ماه گذشته به خبرگزاری فرانسه گفت: «مردم از هر کشوری در محله ای که حمله در آن رخ داده زندگی می کنند.

اما فقط مردم کرد، در خیابانی با کسب و کارهایی که همه کُرد هستند، مورد حمله قرار گرفتند.»

(AFP)

Nick Webster

مزاحم عمومی فن غذا. حلال مشکل بدون عذرخواهی کارآفرین. خواننده.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزخبرGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهان