هر کودک در بهزیستی چند متقاضی دارد؟

رئیس سازمان بهزیستی کشور در خصوص فرآیند فرزندخواندگی، گفت: هر نوزادی که در شیرخوارگاه جانمایی می‌شود، امکان پذیری از این کودکان به فرزندخواندگی می‌رود. در حال حاضر مراحل فرزندخواندگی به کوتاهترین مدت ممکن رسیده است.

به گزارش فارس، نوزادی از لابه‌لای باغ‌ها در سطل زباله یکی از محل‌های شهری پیدا می‌شود و نوزاد در وضعیت بسیار بدی به سر می‌برد، اما در کمال تعجب هنوز زنده است و به بیمارستان منتقل می‌شود، زمان کمی از پیدا کردن نوزاد. نگذشته است که سیل درخواست‌ها برای فرزندخواندگی او به بهزیستی سرازیر می‌شود.

اوایل خرداد ماه سال جاری، نوزادی در محله نازی آباد تهران در سطل باغ پیدا شد، شهروندان پس از پیدا کردن این نوزاد که بندناف او نیز بریده نشده بود، با پلیس و اورژانس تماس بگیرید.

مادری که نوزاد معصوم را در سطل زباله‌های تهران پیدا کرد و از مرگ حتمی نجات داد، گفت: آنقدر گرسنه‌اش بود که تمام انگشت‌هایش را خورد و خون می‌چکید.

انتشار فیلم وضعیت این نوزاد در شبکه‌های اجتماعی، احساسات مردم را جریحه‌دار کرد و از آنان خواستار فرزندخواندگی این نوزاد شدند.

سال گذشته ۶۱ نوزاد توسط والدین زیستی خود در سطح شهر به ویژه کنار شیرخوارگاه‌ها رها شدند. با پیدا شدن هر نوزادی در خیابان و اماکن دیگر، مردم انتظار دارند تا این نوزاد را به فرزندخواندگی بدهند و هم نوزادی داشته باشند و هم یک زوج از موهبت یک خانواده دارای فرزندی باشند، اما گاهی فرزندخواندگی آنقدر سخت و پیچیده است که گاهی اوقات در سال است. خانواده‌های پشت نوبت برای فرزندخواندگی می‌ماند.

بنا به آخرین آمار اعلام شده از سوی سازمان بهزیستی کشور بالغ بر ۱۷ هزار خانواده برای امر فرزندخواندگی در صف نوبت بهزیستی هستند. اما چرا هر نوزادی که به بهزیستی تحویل می‌دهد فورا به فرزندخواندگی نمی‌شود؟

«علی‌محمد قادری» رئیس سازمان بهزیستی کشور در این خصوص، می‌گوید: هر نوزادی که در شیرخوارگاه جانمایی می‌شود، امکان پذیری ندارد و درصد کمی از این کودکان به فرزندخواندگی می‌روند. از اینرو، فرزندخواندگی شامل چندین مرحله از جمله دریافت حکم قضائی، غربالگری و انجام آزمایشهای سخت و پیچیده است.

سازمان بهزیستی کشور، بررسیان کرد: بین نوزادان و رئیسان فرزندخواندگی نسبت به یک به ۱۴ وجود دارد به آن معنا که هر یک کودک در مراکز بهزیستی، ۱۴ درخواست دارد تا او را به فرزندخواندگی بپذیرد. در حال حاضر با قوه قضائیه و بازرسی کشور در حال حاضر رایزنی هستیم و جلساتی با وزیر دادگستری برگزار می شود تا روند فرزندخواندگی سازمان شود.

وی با اشاره به شایعه‌های مبنی بر تبدیل شدن فرزندخواندگی به دلیل اصلاح، تاکید کرد: هیچ توقفی در این زمینه به علت اصلاح‌ها نداریم و زمان فرزندخواندگی به کوتاه‌ترین زمان ممکن رسیده است و در این زمینه هزار روز ابتدایی طلایی نوزاد باید از نظر لحاظ شود.

خانواده خانواده‌ها نوزاد سالم می‌خواهند

«سعید بابایی» مدیرکل کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور نیز با بیان اینکه سالانه حدود 2000 کودک به سرپرستی در قالب فرزندخواندگی می‌شوند، افزود: خانواده کامل‌های فرزندخواندگی خواستار پذیرش کودکان دارای سلامت هستند. همچنین بیش از 80 درصد از خانواده‌ها، کودک زیر 2 سال و بیش از 94 درصد از خانواده‌های متقاضی فرزند، کودک زیر سال هستند.

مدیرکل کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور، ادامه داد: مشکل ما در بحث فرزندپذیری، کودکان بالای 5 سال است که سرپرستی یا سلب حضانت شده است یا کودکانی که دارای بیماری خاص هستند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم