مسابقه Dunk را عجیب نگه دارید

اتفاقی که در سال 1984 با حضور 9 سوپراستار (از جمله برندگانی مانند جردن و وینس کارتر) به یک رویداد سالانه تبدیل شد، از آن زمان به رویدادی خاص برای افراد خوش‌بالا و پرتغالی تبدیل شد، رویدادی که به طور همزمان مورد تجلیل قرار می‌گیرد و به خاطر نمایش‌هایش مورد انتقاد قرار می‌گیرد. مسابقه دانک تنها رویداد ستاره‌ای است که باعث تعلیق می‌شود: تماشای بازی سلبریتی دردناک است، بازی ستاره‌های در حال ظهور یک بازی سرگرم‌کننده اما بی‌نظم است و چالش مهارت‌ها یک رله سریع اما معمولی است. بازی All-Star اخیراً فرمت‌های خود را تغییر داده است، اما هنوز اکثراً یک الاکلنگ بسیار دوستانه و ریتمیک از بهترین بازیکنان بسکتبال جهان است که به آرامی به سمت بالا و عقب زمین می‌دوند. مسابقه دانک، نقطه‌ی میانی آخر هفته‌ی ستاره‌ها در سه روز پرتولید، پرحجم و مبهم، پرتحرک‌های قابل پیش‌بینی، به قلب کوچک تپنده‌اش تبدیل شده است. این یکی از آخرین مناسبت های عجیب، احمقانه، بدون زیرمتن و به طرز شگفت انگیزی در ورزش های حرفه ای است.

به منظور قدردانی مسابقه دانک، به درک حرکتی که حول آن می چرخد ​​کمک می کند. منشأ رسمی دانک مبهم است: کلمه “دانک” در اوایل سال 1935 برای توصیف یک حرکت تیراندازی استفاده شد که ممکن است آنطور که ما امروز می شناسیم بوده یا نباشد. از هر کجا که شروع شد، در دهه 1940 شروع به برانگیختن خشم منتقدان کرد که ادعا می کردند ارزش تیراندازی سنتی تر، و اصول دقت و پاس دادن را کاهش می دهد. هنگامی که ورزشکاران غالب کالج مانند کریم عبدالجبار (در آن زمان لو آلسیندور) آن را به کارنامه خود اضافه کردند، انتقاد از دانک اغلب دارای رنگ‌های نژادی بود (یا به صورت گذشته‌نگر). در سال 1967، NCAA دانک را ممنوع کرد و در دوره 9 ساله ای که این حرکت غیرقانونی بود، این دستورالعمل به عنوان “قانون لو آلسیندور” شناخته شد. در سطح حرفه ای، ضربه برجسته تر شد. انجمن بسکتبال آمریکا اولین مسابقه رسمی دانک را در سال 1976 برای فروش بلیط های بیشتر و نشان دادن استعداد خود برگزار کرد و در اوایل دهه 80 NBA شروع به استفاده از رینگ های ویژه ای کرد که دانک را در خود جای می داد.

تجلی آسیب پذیری، وضوح شدید، قدرت و توانایی، غواصی در یک بازه ی چند ثانیه ای از تصمیم گیری وجود دارد. دانکر با سرعت و زمان خود بازی می کند. این حرکت باعث شکستن دیوار چهارم این ورزش می شود. این یادآوری است که بسکتبال حرفه ای در واقع به معنای سرگرم کننده بودن است، علیرغم اینکه این بازی چقدر جدی و پولی شده است. در لیگی که به‌خاطر شخصیت بازیکنانش شناخته می‌شود، دانک مهم‌ترین حرکتی است که وجود دارد، زیرا توسط تمایلات خاص یک بازیکن دیکته می‌شود. این یک خودکار است که در هوا خط خورده است. جای تعجب نیست که دانک، نه شوت سه امتیازی یا کراس اوور، حرکتی است که بیش از همه در پوسترها جاودانه شده است: این یک عکس لحظه ای از عظمت بی نظیر بسکتبال است.

اگرچه این امر در گیم پلی معاصر رایج شده است – حتی بهترین بازیکنان هم غرق می شوند – “پوستر کردن” کسی که قبلاً یک خودخواه در نظر گرفته می شد. ایده این بود که دانکر مدافع را به شوخی تبدیل کرد. اکنون این اکشن تنها بخشی از نمادهای این ورزش است. این حرکت به قدری عادی شده است که ارجاع به آن وارد فرهنگ لغات پاپ شده است. “غوطه خوردن” کسی به معنای مسخره کردن یا انتقاد شدید از اوست. بنابراین اغلب غواصی به عنوان یک حرکت تحقیرآمیز دیده می شود، اما شاید بهتر باشد به تعریف دوم متمایل شوید. غوطه ور شدن شکلی تاکیدی از انتقاد است: وقتی بازیکنان غوطه ور می شوند، محدودیت های فیزیکی را تضعیف می کنند.

مسابقه دانک به عنوان انجمنی برای این نوع درام حماسی و ورزشی، به شرکت کنندگان اجازه می دهد تا به تئاتری بودن بسکتبال و جسارتی که برای پرواز و شکست احتمالی در سطح بالایی نیاز است متمایل شوند. دانکرها، بنا به ضرورت، همیشه بزرگ می شوند. (من این ویژگی را در زندگی خودم پذیرفته ام – به عنوان یادآوری برای جسور بودن، کلمات “DUNK CONTEST” را روی بازویم خالکوبی کرده ام.) کوبیدن توپ در یک حرکت پر سر و صدا یکی از مبهم ترین چیزهایی است که بازیکن می تواند انجام دهد. دانکینگ بازیکن را در لیگ با بازیگران عالی از همه نوع قرار می دهد: بازیگران، کشتی گیران، رپرها. به معنای واقعی کلمه بیش از حد است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم