مبارزه بر سر فساد و ثروت معدن کنگو در واشنگتن تغییر می کند

واشنگتن – پنج سال پیش، ایالات متحده یک فروشنده الماس ثروتمند اسرائیلی را متهم به معاملات فاسد معدن و نفت در جمهوری دموکراتیک کنگو به ارزش بیش از یک میلیارد دلار کرد و گفت که این معاملات رشد اقتصادی و “حاکمیت قانون” را در فقیر آفریقایی تضعیف می کند. ملت

اکنون، آن تاجر، دن گرتلر، در تلاش خود برای حذف نام خود از فهرست تحریم های ایالات متحده متحد شگفت انگیزی پیدا کرده است: رئیس جمهور فلیکس شیسکدی از جمهوری دموکراتیک کنگو.

اسناد به دست آمده توسط نیویورک تایمز نشان می دهد که علیرغم اتهامات ایالات متحده مبنی بر غارت کشور توسط آقای گرتلر، آقای تشیسکدی مستقیماً با رئیس جمهور بایدن مداخله کرد و از وزارت خزانه داری خواست که مجازات را لغو کند.

آقای تشیسکدی در نامه ای که قبلاً علنی نشده بود و در ماه مه برای آقای بایدن ارسال کرد، گفت: «جمهوری دموکراتیک کنگو دیگر هیچ شکایتی از آقای گرترلر و گروهش ندارد.

اینکه چگونه آقای گرتلر توانست رئیس جمهور کنگو را که مقامات آمریکایی به خاطر تلاش هایش برای مبارزه با فساد گسترده از زمان روی کار آمدن او در سال 2019 تجلیل کرده اند، به خدمت بگیرد، نمونه ای از تلاش مصمم آقای گرتلر برای لغو مجموعه ای از تحریم ها است که ممنوع می کند. شرکت هایی که با ایالات متحده ارتباط دارند از تجارت با او و مسدود کردن پول های او در بانک های بین المللی.

تلاش‌های لابی‌گری آقای تشیسکدی پس از آن صورت گرفت که آقای گرتلر موافقت کرد به کنگو به ارزش تقریبی 2 میلیارد دلار از حقوق استخراج و حفاری نفت که طی دو دهه گذشته تضمین شده بود، بازگرداند. توافق با آقای گرتلر می‌گوید که در ازای آن، دولت کنگو موافقت کرد که ۲۶۰ میلیون دلار به شرکت‌های آقای گرتلر بپردازد و به او کمک کند تا در واشنگتن برای لغو تحریم‌ها لابی کند. این اقدام به کنگو این امکان را می دهد که حقوق معدن را به سرمایه گذاران جدید بفروشد.

آقای گرترلر در نامه‌ای در ماه مارس به دوجین گروه حقوق بشری نوشت: «شرایط توافقنامه بی‌سابقه است و از هر نظر باید به طور مثبت – حتی توسط مخالفان من – مورد استقبال قرار گیرد».

اما فعالان حقوق بشر می گویند که این توافق به سختی معامله خوبی برای کنگو است و آقای گرتلر هنوز هم حق دارد سالانه ده ها میلیون دلار حق امتیاز از معدن مس و کبالت در این کشور دریافت کند.

گروه‌های حقوق بشر در نامه‌ای که ماه گذشته به این سازمان ارسال شد، گفتند: «به‌غیر از پرداخت پیامدهای مناسب برای اقدامات خود، آقای گرتلر به طور متوسط ​​روزانه 200000 دلار حق امتیاز از این سه پروژه معدنی بسیار پرسود را برای حداقل یک دهه دیگر جمع‌آوری خواهد کرد». آنتونی جی. بلینکن، وزیر امور خارجه و جانت ال. یلن، وزیر خزانه داری، از آنها خواستند که تحریم ها را رها کنند.

آقای گرتلر از پاسخگویی به سوالات کتبی خودداری کرد. مقامات وزارت خارجه و خزانه داری و کاخ سفید نیز از اظهار نظر در مورد درخواست معلق برای لغو تحریم ها خودداری کردند.

اما وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای با اشاره به جمهوری دموکراتیک کنگو گفت که ایالات متحده «به ترغیب جمهوری دموکراتیک کنگو برای رسیدگی به فساد و ناکارآمدی‌های نظارتی که محیط عملیاتی تجاری را آزار می‌دهد، ادامه خواهد داد تا سرمایه‌گذاری خارجی مسئولانه‌تر جذب شود. “

مقامات کنگو گفتند که نگران این هستند که با تحریم هایی که بر سر آقای گرترلر وجود دارد، این کشور از نظر قانونی کاملاً روشن نیست که حقوق معدنی متعلق به او را بفروشد. آنها استدلال کردند که لغو تحریم ها می تواند به جذب سرمایه گذاران بین المللی کمک کند.

انتخاب های پیش روی آقای بایدن و دستیارانش نشان دهنده پیچیدگی دیرینه روابط ایالات متحده با جمهوری دموکراتیک کنگو است که یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان از نظر ثروت معدنی فوق العاده است. با این حال، این کشور یکی از فقیرترین کشورهاست و حداقل 60 درصد از جمعیت در فقر شدید زندگی می کنند.

از آنجایی که مسائل آب و هوایی به بخش عمده ای از دستور کار دولت بایدن تبدیل شده است، مقامات ایالات متحده تعامل با کنگو را افزایش داده اند و تلاش می کنند نقش مسلط چین را به عنوان سرمایه گذار خارجی در بخش معدن در آنجا در دهه های اخیر به چالش بکشند.

مقامات ارشد کابینه بایدن به کنگو رفته اند و میلیون ها دلار کمک مالی و کمک فنی برای اجرای قوانین کار آورده اند. ایالات متحده در ماه دسامبر با کنگو و زامبیا قراردادی را برای ایجاد کارخانه باتری وسایل نقلیه الکتریکی امضا کرد که یک پیشرفت قابل توجه برای قاره ای است که معمولاً فلزات را برای پردازش صادر می کند.

اما فساد همچنان یک مشکل در کنگو – و نگرانی برای دولت بایدن است. حسابرسی سال گذشته نشان داد که صدها میلیون دلار از درآمدهای گمشده جمع‌آوری شده توسط Gécamines، شرکت معدنی مس و کبالت تحت کنترل دولتی که طی سال‌ها معاملات متعددی با آقای Gertler داشته است.

با سرمایه‌گذاری‌های معدنی و بشردوستانه‌اش، آقای گرتلر شاید معروف‌ترین سرمایه‌گذار خارجی در کنگو باشد، که برای اولین بار در سال 1997، زمانی که 23 سال داشت و الماس‌های خام می‌فروخت، از آن بازدید کرد. چند سال پس از ورودش، او درباره حق انحصاری صادرات الماس کشور مذاکره کرده بود.

دولت ایالات متحده تخمین زد که درآمدهای از دست رفته کنگو مربوط به معاملات آقای گرتلر از سال 2010 تا 2012 حدود 1.36 میلیارد دلار یا تقریباً نیمی از کل بودجه سلامت کشور در آن دوره بود.

از آنجایی که وزارت خزانه داری در سال 2018 تحریم های بیشتری را بر تجارت های مرتبط با آقای گرتلر اضافه کرد – فراتر از آنچه که در سال قبل اعمال کرده بود – “تحمل مالی بر افراد و شرکت هایی اعمال خواهد شد که از افراد بی گناه و حوزه های قضایی آسیب پذیر برای خود سوء استفاده می کنند. منافع شخصی خود را.»

آقای گرتلر مدت‌هاست که این اتهامات را رد کرده است و استدلال می‌کند که هرگز رشوه نداده و سرمایه‌گذاری‌هایش در کنگو میلیاردها مالیات و هزاران شغل ایجاد کرده است.

آقای گرتلر قبلاً تلاش کرده بود که تحریم ها در سال 2019 و در دوران دولت ترامپ لغو شود. همانطور که نیویورک تایمز گزارش داد، او آلن درشوویتز، متحد رئیس جمهور، و همچنین لوئیس جی فری، مدیر سابق اف بی آی را استخدام کرد و با موفقیت استیون تی منوچین، وزیر خزانه داری آن زمان را تحت فشار قرار داد تا تا حد زیادی تحریم ها را لغو کند. 2021.

اما تیم آقای بایدن، چند روز پس از تحلیف وی در سال 2021، برای بازگرداندن تحریم ها اقدام کرد. طبق اسناد منتشر شده تحت آزادی اطلاعات، با اشاره به قانون حقوق بشر و فساد که بر اساس آن آقای گرترلر مجازات شد، گفت: «اعتبار ایالات متحده به طور قابل توجهی آسیب دیده است. عمل کنید.

اما آقای گرتلر تسلیم نشد.

شرکت حقوقی او، آرنولد و پورتر، مستقر در واشنگتن، درخواست جدیدی برای لغو تحریم ها ارائه کرد.

تایمز از وزارت خزانه داری شکایت کرده است تا از این مکاتبات و سایر ایمیل ها کپی کند.

رئیس جمهور کنگو نیز به نوبه خود هشدار داد که عدم رفع تحریم ها می تواند پیامدهای گسترده ای برای دسترسی به منابع طبیعی این کشور داشته باشد.

آقای تشیسکدی در نامه خود به آقای شیسکدی نوشت: «اگر تحریم‌ها از سوی سرمایه‌گذاران خارجی به‌عنوان بن‌بستی برای انحلال شرکت‌ها و توقف فعالیت‌هایشان تلقی شود، این نگرانی قطعاً منجر به از بین رفتن سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در کنگو خواهد شد». بایدن

در هفته‌های اخیر، کمپین لابی گری آقای گرتلر به گروه‌های بین‌المللی حقوق بشر که به شدت از فعالیت‌های او در کنگو انتقاد کرده‌اند، گسترش یافته و از آنها خواسته است تا تلاش‌های او برای لغو تحریم‌ها توسط مقامات آمریکایی را تایید کنند.

آقای گرترلر در نامه ای به گروه های حقوق بشر در ماه فوریه نوشت: “شما به تغییرات مورد نظر دست یافته اید.” مخالفت با این توافق به این معناست که ادامه رنج من مهمتر از بهبود زندگی مردم کنگو است.

چندین گروه جامعه مدنی مستقر در کنگو، از جمله یکی معروف به انجمن کنگو برای دسترسی به عدالت، نیز به تلاش پیوسته اند و نامه های خود را به مقامات ارشد واشنگتن ارسال کرده و از آنها خواسته اند که تحریم ها را لغو کنند، با این استدلال که توافقنامه حل و فصل به نفع شهروندان کنگو است. ما مردم کنگو اکنون این دارایی ها را می خواهیم و اکنون از این دارایی ها بهره مند شویم! یکی از نامه‌هایی که در ماه مارس برای آقای بلینکن و خانم یلن ارسال شد، گفت که شامل صدها امضا بود.

اما گروه‌های بین‌المللی حقوق بشر با نامه‌هایی به آقای گرتلر و دولت ایالات متحده پاسخ داده‌اند و استدلال می‌کنند که او همچنان به اشتباه از معاملات فاسد در کنگو سود می‌برد، حتی پس از اینکه وعده داد دارایی‌های شرکت‌هایش را بازگرداند.

جاستینا گودزووسکا، مدیر سیاست های مالی غیرقانونی در سنتری، یک گروه حقوق بشر، گفت: «اگر گرترلر موفق شود، این کتاب بازی برای دیگر اهداف تحریمی ثروتمند – از جمله الیگارش های روسی – از سراسر جهان خواهد شد.»

Howard Gaines

مزاحم عمومی کافه قهوه. موسیقی نینجا. طرفدار فرهنگ پاپ

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزخبرGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهان