لطفا به دانش‌آموزتان باج ندهید!

وادار کردن بچه‌ها به انجام تکالیف یکی از کلافه‌کننده‌ترین کار‌هایی است که این روزها ممکن است والدین با آن‌ها شوند. برخی از والدین در این شرایط برای انگیزه دادن به کودک شان مدام انگیزه‌های مادی مانند خرید خوراکی یا اسباب بازی برای او ایجاد می‌کنند. این رویه در مدت زمان باعث فرزندی می‌شود که برای انجام کارهای پیش‌افتاده‌ترین تربیتش از شما باج خواهی خواهد کرد. در این گزارش راز انگیزه دادن به دانش‌آموزان برای انجام تکالیف را با والدین در میان گذاشتن.

به ایرنا، والدین گزارش می‌دهند تا فرزندشان را به انجام تکالیف درس خواندن و به طور طبیعی آموزش دهند. کودک بر سر انجام تکالیف به‌مرورزمان به کنترل بر سر آن‌ها تبدیل می‌شود.

فرزند شروع به مقاومت می‌کند تا کنترل بیشتری بر انتخاب‌های زندگی خود داشته باشد، شما به‌عنوان والدین احساس می‌کنید وظیفه کنترل بر همه‌چیز را دارید. بنابراین، هر دو سخت‌تر می‌جنگید و درس خواندن در طول سال تحصیلی به جنگ در خانه شما تبدیل می‌شود! پس چه باید کرد؟

حقیقت برای والدین این است که هیچ فرزندی را نمی‌توان انجام داد، به تکالیف رسید. اما کاری که می‌توان انجام داد، این است که محدودیت‌هایی را تعیین کنید، به انتخاب‌های فردی فرزندتان بپردازید و به آن‌ها انگیزه بدهید. برخی از برخی از والدین برای انجام هر تکلیف برای دانش آموزش شان هدیه می‌گیرند که جنبه مادی بیشتری در نظر می‌گیرند.

این رویه در مدت زمان باعث تربیت کودک می‌شود که برای انجام هر وظیفه‌ای از شما باج خواهی می‌کند. ممکن است بگویید “فرزند من با بقیه فرق دارد، من نمی‌توانم او ر ا به انجام کاری تشویق کنم”، اما باید بدانید که همه بچه‌ها انگیزه دارند، تنها ممکن است در انجام تکالیف آن‌طور که شما می‌خواهید انگیزه نداشته باشند. در ادامه به راهکارهای ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان برای انجام تکالیف مدرسه اشاره می‌کنیم.

نوشتن مشق

چرا بچه ها از نوشتن تکالیف متنفرند؟

آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که چرا فرزندتان از نوشتن تکالیف فرار می‌کند؟!

بعد از چهار ماه تعطیلات تابستانی، اقامت و بی‌حرکت در خانه طبیعی است که به مدرسه بروید و در بازی‌ها و شرایط تفریحی سختی را برای دانش‌آموزان رقم می‌زند. با این اوصاف، جای تعجب نیست که برخی از بچه‌ها انگیزه‌هایشان برای انجام تکالیف و درس خواندن نباشد.

ایجاد انگیزه در بچه‌ها برای انجام تکالیف مشکل نیست چراکه کودکان به‌طور طبیعی به آنها علاقه دارند. به‌شرط محیط مناسبی را برای آن‌ها فراهم می‌کند و به آن‌ها انگیزه می‌دهد.

انگیزه فقط تعیین جایزه مادی نیست

مجموعه ما با شنیدن کلمه “انگیزه” سریع به خریدن اسباب‌بازی جدید، پول دادن، دانلود بازی‌های موردعلاقه و … فکر می‌کنیم؛ این انگیزه‌ها ساده و مستعد هستند و در لحظه مشکل را حل می‌کنند، اما این انگیزه‌های بیرونی خیلی زود نتایج ناخواسته را رقم می‌زنند. در واقع زمانی که کودک با یک پاداش بیرونی می‌گیرد، پس از مدتی دیگر علایق به ادامه رفتار نخواهد بود.

تنبیه

راه درست برای ایجاد انگیزه در فرزندانمان چیست؟

راه درست برای ایجاد انگیزه در کودکان، انگیزه درونی است. انگیزه درونی به کمک کودک می‌کند تا با درگیر شدن در یک فعالیت از انجام آن لذت برد.

این لذت از درون فرد سرچشمه می‌گیرد و یک نتیجه روانی ناشی از انجام وظیفه است، نه از یک نتیجه بیرونی. بنابراین، والدین قبل از اینکه فرزندانشان را به انجام تکالیف وادار کنند، ابتدا باید به آنها کمک کنند تا آن لذت را انجام دهند.

گروه والدین و حتی معلمان سعی می کنند بازی را از تکالیف و درس جدا کنند، اما با این روش، تکالیف احساس بدی را در کودک ایجاد می کنند. استفاده از تکالیف ابزاری برای یادگیری و آشنایی با کودکان با دانش تدریس شده در کلاس است، اما برای لذت بردن از تکالیف، کودک باید از لذت بردن ببرد.

چگونه برای انجام تکالیف در بچه‌ها انگیزه ایجاد کنیم؟

برای ایجاد انگیزه در بچه‌ها، والدین ابتدا باید فکر خود را تغییر دهند. یادتان باشد که هدف از رفتن به مدرسه ورود به دانشگاه، دستیابی به شغل خوب، کسب درآمد پایدار و … نیست. تلاش برای رسیدن به این هدف مهم است، اما اینها یک طرز فکر کار کردن است و شما همه این کارها را به غیر از لذت بردن از خود می‌دهید. بنابراین لازم است با رعایت نکات زیر در کودکان انگیزه ایجاد کرد تا از درس و انجام تکالیف لذت ببرند:

به فرزندتان قدرت انتخاب کنید

بچه ها باید بدانند که زمانی برای خوردن غذا، برای انجام تکالیف و همچنین زمانی برای اوقات فراغت وجود دارد. به فرزندتان قدرت انتخاب کنید تا انجام بازی و انجام تکالیف را خودش تعیین کند به شرطی که هر دو را تا پایان روز انجام دهد. دقت کنید که استقلال به کودک در برنامه تکالیفش یکی از بزرگ‌ترین انگیزه‌ها است.

نوشتن مشق

تکالیف را از بازی جدا کنید

تحقیقات نشان داده است که بازی قابل‌توجهی بر کودکان دارد. بازی، یادگرفتن را برای کودکان لذت بخش می‌کند و باعث می‌شود تا همیشه مشتاق دانسته‌های جدید باشند. با توجه به تأثیر بر بازی، به‌هیچ‌عنوان فرزندتان را به مشق و درس از خاطر محروم کردن و به او نگویید «تا زمانی که تکالیف خود را تمام نمی‌کنم، نمی‌توانی بازی کنم»چون در این صورت به کودکتان القا می‌کنید که تکالیف مقوله‌ای جدا کنید. از بازی است و نمی‌توان لذت بخش باشد.

والدین و معلمان برای لذت بردن از تکالیف و درس برای کودکان می‌توانند در صورت امکان دروسی مانند ریاضی، انگلیسی و حروف الفبا را در غالب بازی به بچه‌ها آموزش دهند. مثلاً، با استفاده از پازل، کتاب‌های رنگ‌آمیزی، درست کردن حروف با سیم، کشیدن حروف الفبا بر روی شن و… می‌توان این حروف را برای کودکان جذاب کرد.

پافشاری نکن

فرزندتان را چه با پاداش و چه با تنبیه مجبور به انجام تکالیف نکنید. پافشاری، تهدید و دعوا نتیجه معکوس خواهد داشت و انگیزه درونی شما را کاهش می‌دهد. انگیزه انجام تکالیف باید از درون خود کودک ایجاد شود.

قرار دادن فرزندتان با عواقب طبیعی کارهایش روبرو شود

ممکن است بپرسید وقتی فرزندمان تکالیفش را انجام نمی دهد و قرار می دهد ما هم پافشاری نکنیم پس چطور او را وادار به انجام تکالیفش کنیم؟

وقتی فرزندتان از انجام تکالیف مدرسه امتناع می‌کند، هدف از انجام و انجام تکالیف را برای توضیح دادن. همچنین عواقب طبیعی انجام ندادن تکالیف را به او گوشزد کنید. اگر تکالیفش را انجام دهد باید به معلمش توضیح دهد که چرا تکالیف را انجام دهد و ممکن است زنگ تفریح ​​و بازی با دوستانش را از دست بدهد و باید در مدرسه تکالیفش را بنویسد. اگر فرزندتان با شنیدن این چند توضیح در نوشتن تکالیف مقاومت کرد، اجازه دهید عواقب ننوشتن تکالیفش را تجربه کند.

لازم به ذکر است که گاهی برخی والدین برای وادار کردن کودک به انجام تکالیف با جملاتی باعث ترس کودک از معلم و مدرسه می‌شوند. جملاتی مثل‌اینکه «اگر تکالیفت رو انجام ندی از مدرسه اخراج میشی، معلمت دیگه دوستت نداره، کتک میخوری و…». دقت کنید این جملات نه‌تنها کودک را به انجام تکالیف نمی‌کند، بلکه حتی باعث بی‌انگیزگی کودک در رفتن به مدرسه می‌شود.

در این میان نباید از معلمان غافل شد. معلمان نیز می‌توانند با رفتار مناسب، سخت‌گیری و ایجاد فضای شاد در کلاس، دانش‌آموزانشان را به درس و مشق علاقه‌مند کنند.

برای انجام تکالیف فرزندتان را همراهی کنید

خیلی از والدین وقت کافی برای همراهی کردن فرزندشان در انجام تکالیف نمی‌گذارند و این موضوع باعث می‌شود تا کودک خودش را به‌تنهایی تکالیف کند. تنها انجام دادن تکالیف از طرفی برای کودک لذت بخش نیست و از طرفی باعث می شود و طولانی شدن زمان انجام آن خواهد بود.

این مسئله به خودی‌خود می‌تواند باعث شود تا کودک رغبتی در انجام تکالیفش نباشد. بنابراین، والدین در عمل با همراهی کودک برای انجام تکالیف باید به او نشان دهند که آن‌قدر برای این کار ارزش قائل هستند که حاضرند آن را با کودکشان زمانی انجام دهند. علاوه بر این، والدین باعث می‌شود تا کودک تکالیف را همراه با بیشتر انجام دهد و به انجام آن متعهد باشد.

با تعریف و تمجید، انگیزه درونی فرزندتان را افزایش دهید

زمانیکه در کنار فرزندتان می‌نشینید تا تکالیفش را انجام دهد، به او به‌عنوان موجود ناتوانی نگاه کند که نمی‌تواند کارهایش را انجام دهد. وقتی در هنگام انجام تکالیف مداد را از فرزندتان می‌گیرید و خودتان سعی می‌کنید در حل مسئله یا نوشتن مشق‌هایش می‌کنید، در غیرمستقیم به کودکتان می‌گویید «تو بلد نیستی و به تنهایی از پس‌کارهایت برنمی‌آیی». در عوض، پیام شما باید این باشد: «می‌دانم که می‌توانی تکالیفت را انجام دهی. من آنقدر به تو ایمان دارم که اجازه می‌دهم خودت را به کارهایی برسانی که دهی کنند.» یادتان باشد تعریف و تمجید یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد انگیزه درونی در فرزندتان است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم