فناوری هسته ای به مکزیک کمک می کند تا حشرات مهاجم را ریشه کن کند |

با همکاری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سازمان خواربار و کشاورزی (FAO)، دانشمندان آنجا توانستند از تکنیک حشره عقیم هسته‌ای (SIT) ساخته شده توسط سازمان ملل برای ریشه‌کن کردن این مگس که بیشتر به عنوان مگس میوه شناخته می‌شود، استفاده کنند.

معیشت کشاورزان را تهدید می کند

شیوع کولیما که در آوریل 2021 در بزرگترین بندر کشور، Manzanillo شناسایی شد، خطری فوری برای محصولات از جمله گواوا، انبه، پاپایا و پرتقال ایجاد کرد.

اگر به سرعت مدیریت نشود، مکزیک – هفتمین تولید کننده و صادرکننده بزرگ میوه و سبزیجات تازه در جهان – ممکن است با محدودیت های قرنطینه ای که توسط کشورهای عاری از این آفت اعمال شده است، مواجه شود..

این امر می‌تواند ضربه بزرگی به تجارت در سراسر این بخش باشد که سالانه بیش از 8.8 میلیارد یورو یا بیش از 9.2 میلیارد دلار در صادرات و همچنین میلیون‌ها شغل محلی ایجاد می‌کند.

کمک آماده

پس از دریافت درخواست کمک اضطراری در آوریل، آژانس بین المللی انرژی اتمی و فائو بلافاصله کارشناسانی را برای کمک به راه اندازی و ارزیابی نحوه استقرار SIT اعزام کردند.

والتر انکرلین هوفلیچ، حشره شناس فائو و آژانس بین المللی انرژی اتمی، در مورد تکنیک آژانس اتمی سازمان ملل که برای اعضا توسعه یافته است، گفت: «این یک مثال دیگر است که در آن SIT با موفقیت برای جلوگیری، سرکوب و ریشه کن کردن آفات حشرات مهاجم، کمک به امنیت و ایمنی غذا در سراسر جهان استفاده شده است. کشورها از طریق مرکز مشترک تکنیک های هسته ای فائو و آژانس بین المللی انرژی اتمی در غذا و کشاورزی.


نمای نزدیک از مگس medfly که بیشتر به عنوان مگس میوه شناخته می شود.

Unsplash/Sahil Muhammed

نمای نزدیک از مگس medfly که بیشتر به عنوان مگس میوه شناخته می شود.

موفقیت در نشستن

هنگامی که مگس‌های ماده در میوه‌های رسیده تخم‌گذاری می‌کنند، کیفیت محصولات تحت تأثیر قرار می‌گیرد و آنها را غیرخوراکی و برای فروش نامناسب می‌سازد.

برای کنترل شیوع، مکزیک یک برنامه اقدام اضطراری را با کمک کارشناسان FAO/IAEA طراحی و اجرا کرد که از طریق برنامه همکاری فنی آژانس ارائه شد.

دانشمندان بیش از 1450 میلیون مگس نر عقیم را در کولیما با روش سازگار با محیط زیست کنترل آفات حشرات SIT که از تابش برای عقیم کردن حشرات استفاده می کند، رها کردند.

هنگامی که نرها پس از رهاسازی با ماده‌های وحشی جفت‌گیری کردند، هیچ فرزندی تولید نشد که در نهایت منجر به ریشه‌کنی حشرات شد.

فرانسیسکو رامیرز و رامیرز، مدیر کل بهداشت گیاهی سرویس ملی بهداشت، ایمنی و کیفیت محصولات کشاورزی (SENASICA) مکزیک در این مراسم که اعلام کرد: مکزیک موفق شده است وضعیت خود را به عنوان کشوری عاری از مگس مدیترانه حفظ کند. ریشه کن کردن آفت در ایالت کولیما

آزمایشگاه استریلیزاسیون

با همکاری فائو، دومین مرکز بزرگ مگس میوه مدیترانه ای جهان در اوایل امسال با حمایت آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایالت چیاپاس مکزیک در مرز جنوب شرقی آن با گواتمالا افتتاح شد.

این دومین کشور بزرگ در جهان با ظرفیت تولید یک میلیارد مگس در هفته برای کمک به عاری از آفت کشاورزی در حال رشد در کشور است.

بر تولید انبوه حشرات عقیم تمرکز دارد و همراه با تأسیسات ال پینو در گواتمالا، به حفظ سد مهاری کمک می کند که از ورود و گسترش آفت به شمال گواتمالا، مکزیک و ایالات متحده جلوگیری می کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی به کمک و همکاری با مکزیک از طریق پروژه های همکاری فنی ملی و منطقه ای و از طریق برنامه ملی Fruit Fly خود که یک مرکز همکاری آژانس بین المللی انرژی اتمی است، ادامه خواهد داد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم