(عکس) جیمز وب «ستونهای آفرینش» را به تصویر کشید

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا تصاویر با جزئیات بسیار بالا از منظره موسوم به ستون‌های آفرینش (Pillars of Creation) را ثبت کرد. در این تصویر ستارگان از میان ابرهای متراکم گاز و غبار در حال شکل گیری هستند.

به گزارش فرارو، این ستون‌های سه بعدی به شکل صخره‌های سنگی باشکوهی به نظر می‌آیند، اما بسیار پذیرنده از سنگ هستند. این ستون‌ها از گازها و غبارهای خنک‌کننده میان‌ستاره‌ای تشکیل می‌شوند و در نوری با طول نزدیک به فروسرخ نیمه شفاف به نظر می‌رسند.

اولین بار تلسکوپ فضایی هابل در سال ۱۹۹۵ موفق به تصویربرداری از این ستون‌های آفرینش مشهور شد. اما تصویر دقیقی که تلسکوپ جیمز وب موفق به ثبت آن می‌شود، به کمک می‌کند تا با شناسایی بسیار دقیق تعداد ستاره‌های تازه متولد شده به همراه میزان گاز و غبار موجود در منطقه مکان‌های مدل‌های پیشین خود از تشکیل ستاره‌ها را اصلاح کنند. آن‌ها همچنین با گذر زمان به روشن‌تری از چگونگی تشکیل و انفجار ستاره‌ها طی میلیون‌ها سال در این ابرهای غبارآلود خواهند رسید.

در این تصاویر که با دوربین های فروسرخ تلسکوب جیمز وب گرفته شده است، ستاره های تازه متولد شده نظر می دهند. این ستاره‌ها به صورت گوی‌های قرمز روشن و عموما همراه با سنبله‌های پراش (Diffraction Spikes) هستند که در روی سطح بیرونی یکی از ستون‌های غبار به نمایش می‌شوند. وقتی توده‌هایی از میان ستون‌های گاز و غبار به جرم کافی می‌رسند، فشارشان را به فروپاشی می‌کنند. آن‌ها به آرامی گرم شده و در نهایت ستاره‌های جدید را تشکیل می‌دهند.

(عکس)

(عکس)

ستونهای آفرینش؛ تصویر سمت چپ توسط تلسکوپ فضایی هابل و تصویر سمت راست توسط تلسکوپ جیمز وب گرفته شده است.

Sadie Kirk

کارشناس فرهنگ پاپ. موسیقی نینجا. عاشق غذا. نویسنده. دوست حیوانات در همه جا. گورو معمولی بیکن.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزخبرGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهان