شش اشتباه بزرگ زنان در ایجاد رابطه با مردان

فراروـ دکتر باربارادی آنجلیس، روان شناس، مشاور روابط و نویسنده در زمینه رشد شخصی است. آثار این نویسنده یکی از فروش‌ترین کتاب‌های روانشناسی است که در سراسر جهان به بیش از بیست زبان مختلف ترجمه و به چاپ رسیده است. از مهم‌ترین کتاب‌های این نویسنده دو کتاب «رازهایی درباره زنان که هر مردی باید بداند» و «رازهایی درباره مردان که هر زنی باید بداند» است که در ایران با ترجمه خانم سمیه موحدی فرد و آزاده‌سخایی من منتشر شده است.

دکتر انجلیس در مقدمه این کتاب می‌گوید: «یکی از اهداف من برای نگارش این کتاب بهتر است خود را درک کنید تا این کار را انجام دهید تا به فردمان در داشتن احساسات احساس افتخار و از آن‌ها استقبال می‌کنیم و عاشقانه و بی‌چشم‌مان را می‌کنیم و همدلی را جایگزین می‌کنیم. جدایی و کدورت کنیم.» در این مطلب برشی کوتاه از کتاب «راز‌هایی درباره مردان» تقدیم به شما کاربران گرامی خواهد شد که در رابطه بین مرد و زن و بهبود زندگی زناشویی اهیمت بسیار زیادی دارد.

در این مطلب با ارائه راهکارهای مفید برای زنان ارتکاب به شش اشتباه بزرگ در رابطه با جلوگیری از ایجاد روابط مطمئن‌تر و عشق پایدار در زندگی زناشویی خود داشته باشید. یقین داشته باشید که ترک کردن عادت‌های قدیمی سخت است. اما زمانی میسر می‌شود که در درجه اول خود خواستار تغییر آن‌ها باشد و بعد از مدتی از کنار گذاشتن آن‌ها در ادامه این مسیر ناامید نشوید باشد.

۱ ـ برای شوهرتان مادری نکنید

این روش از یکی از رایج ترین روش ها برای ایجاد ارتباط با همسر است. در موارد بیشتر زن‌ها گمان می‌کنند همسرشان شبیه کودکی است که نمی‌تواند به تنهایی کارهایش را انجام دهد و نیاز به مراقبت دارد. از آنجایی که زنان برای مادری تربیت می‌شوند و در کودکی تنها الگوی مشخص می‌شوند، همیشه تلاش می‌کنند تا حمایتگر، مهربان و فداکار باشند. درنتیجه این تفکر شکل می‌گیرد که هرگاه بخواهند توجه مردی را به خود جلب کنند، در نقش مادر برای او ظاهر شوند. زنها با این کار مرد را وابسته به خود می‌کنند، طوری که حتی فکر جدایی هم به ذهنشان خطور نکند. از طرف دیگر مردان هم که در کودکی تحت حمایت و مراقبت از مادر بوده اند، این اجازه را به همسرشان می دهند تا این نقش را برایشان ایفا کنند، به این ترتیب عشق و علاقه در درجه دوم نسبت قرار می گیرند.

ممکن است این موضوع در ابتدای زندگی زناشویی خوشایند باشد؛ اما در دارز مدت باعث از بین رفتن ارتباط بین مرد و زن خواهد شد. مرد از مدتی که تحت حمایت‌های مادرانه همسران خود قرار می‌گیرد، مانند نوجوانان دوران کودکی میل به استقلال و جدایی از مادر پیدا می‌کنند. وقتی رفتارهای مادرگونه زن افزایش پیدا کند، مرد احساس ناتوانی خواهد کرد و درنتیجه اعتماد به نفس را از دست خواهد داد و همین موضوع باعث کمرنگ شدن عشق خواهد شد. توجه داشته باشید که به یک مرد اعتماد کنید، شکل می‌گیرد و اگر مردی احساس کند در زندگی نمی‌تواند کاری را انجام دهد، از میزان علاقه‌اش کاست خواهد شد. هرقدر زن به رفتار مادرگونه خود ادامه دهد، مرد بیشتر به صورت یک پسر بچه واکنش نشان خواهد داد.

راه حل

انجام رفتارهای مادرگونه برای همسری شبیه به نیاز است که ترک کردن آن به کمی مهارت و زمان دارد. برای مثال وقتی همسرتان از شما می‌پرسد: سوئیچ ماشینم کجاست؟ در پاسخ قبول: نمی‌دانم و اجازه می‌دهم دنبال آن بگردم. در این مرحله باید یاس‌ها و نامیدی‌ها را تحمل کنید؛ زیرا در ابتدا با این وضعیت جدید کمی گیج کننده می شود. سعی کنید با همسرتان مانند یک فرد لایق و توانا رفتار کنید، مثلاً نیازی نیست اطلاعاتی را که خودش باید به خاطر داشته باشد، مدام به او گوشزد کنید. در نحوه گفتار خود را نظر دهید و با همسرتان طوری صحبت نکنید که یک پسر بچه ۵ ساله است.

اگر از ناراحتی یا نگرانش می‌شوید، مانند دو فرد بزرگ درباره این احساس با هم صحبت کنید. سعی کنید اگر همسرتان دوست یکی از مسئولیت‌های خانه را انجام دهد، حتما قبول کنید، ممکن است در ابتدا کمی خراب شود. به او اجازه دهید اشتباه کند و نتایج را ببینید. سعی کنید لیستی از همه رفتارهای مادرگونه خود تهیه کنید و با دقت به آن توجه کنید و هرکجا فراموش کنید، دوباره به لیستتان نگاهی بیاندازید. این نکته مهم را فراموش نکنید که با تغییر رفتار مادرگونه احساس زن بودن را بیشتر لمس کنید و همسرتان نیز در جریان این تغییر احساس مردانگی می‌کند.

۲ ـ ارزش‌های خود را فدای مردی نکنید که عاشقش هستید

بسیاری از زنان در جریان ارتباط با همسرشان علایق، سرگرمی ها و فعالیت های شخصی خود را نادیده میگیرند و یا با دوستان و فامیل به این دلیل که علاقه مندی ها به معاشرت با آن ها نیست، قطع ارتباط می کنند. به این نکته توجه داشته باشید، مردانی که از درون خود احساس ناامنی و بی‌حمایتی می‌کنند، سعی در قطع سیستم حمایت شما با اطرافیان دارند. بسیاری از زنان خود را به نوعی زیردست همسرشان می‌دانند و به‌راحتی از ایده، سلیقه، ظاهر و برخی رفتارهایشان دست می‌کشند و برای تحقق رویای‌های مردشان رویاهای خود را فراموش می‌کنند و این کار را به نوعی موفقیت تلقی می‌کنند.

اما بهتر است بدانید چرا این کار را می‌کنید، مردان بیشتر عاشق شما نخواهند شد. وقتی شما شخصیت خود را در نتیجه کسب عشق بیشتر خرد کنید؛ یعنی کمتر دوست دارید و هرچه بیشتر خودتان را فدای عشق کنید، کمتر از چیزی باقی می‌ماند. این نوع از خودگذشتی‌ها شاید در ابتدا حس خوبی به شما بدهد. اما در درازمدت توام با خشم و خطر بود.

راه حل
لیستی از تمام خودگذشتی‌هایتان تهیه کنید. این کار به شما کمک می کند تا خود را دریابید و چیزهایی را که روزی دوست داشتید، برایتان تداعی شود. آرزوهای خود را بجویید و برای بازگرداندن شخصیت از دست رفته خود کوشش کنید. مطمئن باشید در پایان این مسیر به زنی کامل و مستقل تبدیل می شود که در ارتباط با همسرتان لغزش کمتری دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم هرگز ارزش‌ها و آرمان‌های خود را برای بقای عشق زیر پا ند.

۳ـ زنهایی که عاشق قدرتهای بالقوه مردانه می‌شوند

گاه پیش می‌آید که از زنان با وجود داشتن‌هایی که خود دارند، از این که استعدادهای مردشان را شکوفا کنند، احساس افتخار می‌کنند و می‌خواهند با مصرف زمان و انرژی همسرشان را به مرد رویای خود تبدیل کنند. زنها در این حالت به پیشواز احساساتی در مردان می‌روند که آن‌ها به تنهایی قادر به شکوفایی‌ها هستند. زن در این حالت معمولاً احساس خوشایندی نسبت به و انتخابش ندارد. زیرا می‌کند اگر برای روابط عاشقانه‌اش جستجو کند، دوست‌داشتنی‌تر خواهد شد. اما یک رابطه سالم با مردم باید بفهمد که چه کسی را می‌کند که عشق‌ورزی زن برای زمان حال مرد باشد، نه کسی که در آینده تغییر کند.

راه حل
بهتر است شما را مدام مدنظر داشته باشید و به جای اینکه انرژی و خلاقیت خود را صرف زندگی و یا شغل همسرتان کنید، بیشتر متوجه شوید. زیرا ممکن است به دلیل غرق شدن در مشکلات و مسائل شخصی همسرتان از خواسته های خود و علایق گذشته یا آن ها را فراموش کرده باشید. بهتر است مردی را برای زندگی انتخاب کنید که تمام کارهایش را بر عهده بگیرید. اشکالی ندارد که شما با همسرتان در شکوفا بالقوه‌اش کنید. اما این نکته مهم را فراموش نکنید که باید هر دو با هم به یک اندازه برای زندگی متعهد باشید و برای رفع مشکلات تلاش کنید.

رابطه زناشویی

۴ ـ برای محافظت از عشق خود، استعدادها و کشف‌های‌تان را پنهان کنید

حتما برای شما هم پیش آمده است که دوست داشته باشید را در مقابل مردی که عاشقش هستید، کوچک ببینید و ماشینهایتان را کتمان کنید تا در برابر شما احساس حقارت نکند. مثلاً وقتی همسرتان از ویژگی‌های بارز شما صحبت می‌کند، وسط حرفش می‌پرید و سعی می‌کنید در تغییر مسیر گفتگو هستید. برخی از زنها برای کسب عشق در زندگی شرطی می‌شوند و می‌پذیرند که خود را پایین‌تر جلوه دهند.

ممکن است این تفکر وجود داشته باشد که اگر زن باهوش‌تر و قوی‌تر از مرد باشد، به ادامه زندگی ادامه دهد. به این نکته توجه داشته باشید که کتمان صلاحیت و قابلیت‌های شما در زندگی از بین رفتن عشق و علاقه در رابطه با مرد است. اما باید بداند که مردها را بیشتر به سمت هدف‌ها و استعدادهای زن کشیده می‌شود و ضعیف و وابستگی آن‌ها را از ادامه زندگی دلسرد می‌کند. چیزهای شیفته‌های هستند، چیزی که باور زنان را هم باید فردی توانمند و با استعداد باشند.

راه حل
در گام اول پیشنهاد می‌کنیم باها و استعدادهایتان را مرور کنید و آن‌ها را با همسرتان در میان بگذارید. تمرین کنید که فروتنی کاذب را از خود دور کنید و دیگران را برای انجام کاری از تعریف و تمجید می‌کنند، خودتان را دست‌کم نگیرید، یک نفس نفس بکشید و تشکر کنید. بهتر است مردی را انتخاب کنید که ببینید درخشش و شکوفایی شما را در طول زندگی داشته اید.

۵ ـ در مقابل مردان ضعیف نباشید

در طول تاریخ شاهد بودیم که همیشه زن‌ها دوست دارند در زندگی قدرت داشته باشند و اختیار را به عهده بگیرند و این موضوع در مرور زمان زندگی مشترک را دچار مشکل می‌کنند. این زنها اسیران عشق هستند؛ یعنی خود را در رابطه فدا می‌کنند و برای کسب محبت مرد درگاهات شخصی، عزت نفس و علایق خود را زیر پا می‌گذارند. در این حالت نسبت به شخصی‌ها را از دست می‌دهند و به همسرشان اجازه می‌دهند هر نوع رفتاری را با خود بد دهند. اشتباه از برخی زنان معمولاً به دلیل سازش پذیری ذاتی که دارند، به این اجازه را می‌دهند که مردی را نسبت به او قائل نکنند.

راه حل
اولین قدم این است که در برخورد با بدرفتاری همسرتان به این رفتارش بپردازد. در غیر این صورت همچنان به این رفتار ادامه می دهد. در این شرایط بهتر است ناراحتی و جریحه‌دار شدن احساساتتان را با او در میان بگذارید. وقتی مرد واکنش یا خشن نشان می دهد، کمی صبر کنید؛ سپس خیلی آرام با هم گفتگو کنید. این نکته مهم را فراموش نکنید که نشان نمی دهد در مقابل مردان به معنای تسلط روی آن ها نیست. اگر شما با خودتان رفتار با محبت و توام با احترام داشته باشید، همسرتان هم می‌تواند چنین رفتاری با شما داشته باشد.

۶ ـ هنگام اظهارنظرهای خود در مقابل مردان مانند یک دختر بچه رفتار نکنید

ممکن است که دختر بچه کوچکی بودید، به دلیل شیرین زبانی و نازک نارنجی بیشتر مورد توجه اطرافیان قرار می‌گرفت. خیلی از زنها در برخورد با همسرشان را همان دختر بچه شیرین می‌کنند. این رفتار باعث می‌شود مردان برتری نسبت به شما احساس کنند و در نتیجه نوعی آرامش کاذب می‌شوند. برای مثال ممکن است هنگام خشم یا عصبانیت به جای گفتگو مانند همان دختر بچه شروع به گریه کنید یا بدتر از آن مدام بگیرید.

یا وقتی از همسرتان خواسته‌های دارید، به جای آن با صدای زنانه و متین خواسته خود را مطرح کنید، با صدای بچه و همراه با بغض و گریه صحبت کنید. از زن‌ها گمان می‌کنند با عاجز نشان دادن خود می‌توانند به نتیجه مطلوبشان برسند. ممکن است مردان در ابتدا احساس بزرگی و قدرت کنند و از این احساس لذت ببرند. اما درنهایت برای شما هیچ احترامی قائل نخواهند داشت و با شما مانند یک کودک رفتار می‌کردند. ادامه این رفتار یک بحران جدی را در زندگی به وجود می‌آورد.

راه حل
همیشه به این نکته توجه داشته باشید که شوهر شما پدرتان نیستید و شما دختر بچه شیرین او نیستید! زمانی که گمان می‌کنید تنها می‌توانید به خواسته‌هایتان گریه کنید، از خود بپرسید آیا واقعاً چیز مهمی بود که به خاطرش اشک بریزید؟ بهتر است به جای اشک ریختن، عصبانی شوید! به یاد داشته باشید که برای بیان احساسات خود مانند یک فرد عاقل و بالغ رفتار کنید و خواسته های خود را با صدای زنانه و مقتدر بیان کنید.

Julissa Lara

متفکر متواضعانه فروتن. گیمر. کارآفرین. طرفدار رسانه های اجتماعی آزاد.

Sidebar Backlinks for Sale: Boost Your Website’s Authority and Traffic
Sidebar Backlink Packages: Boost Your Website’s SEO and Visibility
نمایندگی پرینتر & راهکارهای بهینه سازی سئو
توضیحات سایت شرط بندی ورزشی
بازی انفجار آنلاین
تعمیرات پرینتر
Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین مشاور کنکورخبرdigital currency tutorialGuide to buying household appliancesdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاه
تماس با ما