سیب زمینی، صدرنشین افزایش قیمت در ۶ ماه گذشته

طی شش ماه گذشته قیمت سیب با افزایش ۱۲۷ درصدی بیشترین افزایش قیمت و سیمان خاکستری با کاهش ۳۳ درصدی بالاترین قیمت را داشته است.

به گزارش ایسنا، بر اساس گزارش کارگروه رصد و پایش قیمت اقلام اساسی و پر مصرف بازار کشور منتهی به اسفند ماه که از سوی انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان منتشر می شود، از بین 52 کالایی که در 9 گروه بررسی شده است، قیمت 45 کالایی دارد. در شش ماه گذشته بین سه (روغن مایع آقتابگردان معمولی و سرخ کردنی) تا ۱۲۷ (سیب زمینی) درصد افزایش و قیمت هفت کالا بین یک (لاستیک سمند و ورق سیاه) تا ۳۳ (سیمان خاکستری) درصد کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش قیمت گروه محصولات تولیدی شامل گوشت مرغ، تخم مرغ، گوشت گوسفند و گوساله و گوسفند و گوساله زنده در ابتدای ماه جاری نسبت به شش ماه قبل بین شش تا ۱۴ درصد افزایش یافته است.

بر این اساس طی شش ماه گذشته قیمت هر کیلو گوشت گوساله با ۱۴ درصد افزایش به حدود ۱۴۳ هزار تومان و هر کیلو تخم مرغ با ۱۳ درصد افزایش به بیش از ۲۴ هزار و ۶۰۰ تومان رسیده است.

گوشت گوشت تازه و گوشت گوسفندی نیز ۹ و هشت درصد افزایش قیمت داشته و قیمت آن‌ها به ۳۰ هزار و ۱۰۰ و ۱۴۲ هزار تومان رسیده است. همچنین در این مدت قیمت هر کیلو گوساله و گوسفند زنده شش و هفت درصد افزایش یافته است.

در شش ماه گذشته گروه لبنیات شامل انواع شیر، پنیر و کره بین پنج تا ۲۴ درصد افزایش یافته است که بیشترین افزایش قیمت به قیمت ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای ۴۰۰ گرم بوده است.

بر این اساس قیمت هر کیلو شیر خام، شیر پاستوریزه بطری و شیر استریل پاکتی به ترتیب با، شش و پنج درصد افزایش هشت نسبت به شش قبل به حدود لیتری ۶۷۰۰، ۱۲ هزار و ۳۰۰ و ۱۵ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده است. قیمت کره صد گرمی نیز با افزایش ۱۱ درصدی طی شش ماه به نزدیک ۱۳ هزار تومان است.

افزایش قیمت قند، شکر و چای نیز در شش ماه گذشته ۱۱ تا ۱۶ درصد بوده است. در این مدت قیمت هر کیلو قند ۱۴ درصد، شکر فله ۱۶ درصد، شکر بسته بندی ۱۴ درصد و انواع چای بین ۱۱ درصد افزایش یافته است. بنابراین در ابتدای اسفند قیمت هر کیلو قند به حدود ۲۰ هزار تومان، شکر ۱۷ هزار تومان و چای به ۱۲۷ تا ۱۳۳ هزار تومان رسیده است.

کاهش قیمت روغن جامد در شش ماه گذشته

در این میان از بین انواع روغن، قیمت روغن نیمه جامد ۴.۵ کیلویی با ۱۱ درصد کاهش در شش ماه گذشته به حدود ۸۵ هزار تومان رسیده است. اما قیمت روغن مایع آفتابگردان معمولی و سرخ کردنی هر کدام از سه درصد افزایش یافته و به حدود ۱۴ هزار تومان رسیده است.

بررسی قیمت گروه کالایی غلات و حبوبات شامل انواع برنج، ماکارونی و حبوبات در شش ماه گذشته نیز حاکی از افزایش پنج تا ۸۱ درصدی قیمت این کالاهاست.

بر این اساس برنج ایرانی یعنی هاشمی و طارم با ۸۰ و ۸۱ درصد افزایش طی شش ماه گذشته به ۷۳ و ۷۴ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده است، اما این افزایش قیمت در برنج خارجی شامل هندی و پاکستانی کمتر است یعنی حدود ۱۷ و ۱۶ درصد و قیمت بوده است. این دو محصول در اسفند ماه امسال به حدود ۳۰ و ۳۱ هزار تومان رسیده است. قیمت ماکارونی ۵۰۰ گرمی نیز با ۱۸ درصد افزایش در این مدت به حدود ۸۸۰۰ تومان رسیده است.

از انواع حبوبات نیز در شش ماه گذشته قیمت نخود، لوبیا چیتی، عدل و لپه، به ترتیب ۲۳، ۱۲، هفت و پنج درصد افزایش یافته است. به طوری که در ابتدای ماه جاری قیمت انواع حبوبات یاد شده در محدوده ۴۱ تا ۴۷ هزار تومان بوده است.

افزایش ۵ تا ۱۲۷ درصدی گروه میوه، صیفی و مواد غذایی

گروه بررسی بعدی در گزارش انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان میوه، صیفی و مواد غذایی است که طی شش ماه گذشته بین پنج تا ۱۲۷ درصد افزایش قیمت داشته است.

بیشترین افزایش قیمت در این گروه، در مدت زمان یاد شده مربوط به سیب زمینی است که با افزایش ۱۲۷ درصدی نسبت به شش ماه قبل به نزدیک به ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده و بعد از آن رب گوجه فرنگی با ۷۳ درصد و گوجه‌فرنگی با ۴۵ درصد افزایش یافته است. نسبت به شش ماه قبل در رتبه دوم و سوم قرار میگیرند. قیمت این دو محصول در ابتدای اسفند به حدود ۳۱ هزار و ۶۰۰ و ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است.

از بین سایر میوه ها، صیفی و مواد غذایی در شش ماه گذشته قیمت موز ۲۹ درصد، پیاز زرد ۲۶، سیب قرمز و زرد هر کدام ۲۳ درصد، پرتقال ۱۹، خرما ۱۵ و آب آشامیدنی بطری پنج درصد افزایش یافته است.

افت قیمت مصالح ساختمانی

همچنین بررسی قیمت گروه مصالح ساختمانی در شش ماه گذشته حاکی ار افت ۳۷ درصدی قیمت سیمان خاکستری، ۱۱ درصدی تیرآهن، ۱۰ درصدی میلگرد و یک درصدی ورق سیاه است. اما قیمت گچ سفید ۱۷ درصد افزایش یافته است.

در گروه تایر و روغن موتور نیز طی شش ماه گذشته شاهد افزایش شش درصدی قیمت لاستیک پژو و افت جزئی قیمت لاستیک پراید و سمند و همچنین افزایش ۱۷ تا ۱۸ درصدی انواع روغن موتور هستیم.

در گروه شوینده‌ها نیز قیمت انواع پودر دستی و ماشینی ۱۳ و ۱۲ و دستمالکاغذی ۲۸ درصد افزایش، به طوری که قیمت پودر ۵۰۰ گرمی در ابتدای ۱۱ تا ۱۵ هزار تومان و قیمت دستمال کاغذی ۲۰۰ برگ حدود ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان بوده است. .

قیمت کاغذ چهار بسته بندی نیز در مدت یاد شده ۸۰ درصد افزایش یافته و قیمت بسته ۵۰۰ عددی این محصول به ۷۷ هزار تومان رسیده است.