سرکوب آزادی بیان در برزیل

برخی از سیاستمداران آمریکایی و سخنگویان خط مستقیمی بین حمله اوباش به کنگره، دادگاه عالی و کاخ ریاست جمهوری غیر اشغالی برزیل در 8 ژانویه 2023 و حمله به ساختمان کنگره ایالات متحده در 6 ژانویه 2021 ترسیم می کنند.

ویدئویی از شکستن و سطل زباله دفاتر دولت فدرال در برازیلیا ظاهراً نمایشی ترسناک آن‌قدر خوب است که نمی‌توان آن را تنها برای برزیلی‌ها تلف کرد. از آنجایی که کسانی که به پایتخت آمدند از حامیان ژایر بولسونارو، رئیس جمهور سابق برزیل به سبک ترامپ بودند، امتیازات آسانی در برابر دونالد کسب می شود. روایت کار این است که دموکراسی برزیل در معرض تهدید یک راست پوپولیستی است که از چهل و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده الهام گرفته شده است.

این ممکن است برای چکش هایی که می خواهند آقای ترامپ را میخکوب کنند مناسب باشد. اما خطر قریب‌الوقوع آزادی را که اکنون در برزیل کمین کرده است، از دست می‌دهد: دادگاه عالی که دهان منتقدان خود را می‌بندد، دارایی‌های آنها را مسدود می‌کند و حتی برخی را بدون روند قانونی زندانی می‌کند.

حوادث 8 ژانویه مستحق محکومیت صریح است. کشاندن مسئولین تخریب اموال دولتی به عدالت مسئولیت اساسی دولت است. ناتوانی در سوء استفاده خرابکاران از این ایده که احساس بی‌حقوقی آنها توجیهی برای خشونت است، منجر به افزایش آن خواهد شد.

اما مرا از مروارید گرفتن در واشنگتن بگذر. این ادعا که شورش برازیلیا ثمره 6 ژانویه 2021 است، بوی اخلاقی سازی گزینشی می دهد. وقتی در سال 2021 افراط گرایان چپ تندرو کلمبیا را برای ماه ها خراب کردند، به خاطر نمی آورم که کلاس های پچ پچ DC آن را به خاطر خشونت های تابستان 2020 مرتبط با زندگی سیاه پوستان مهم است در ایالات متحده مقصر می دانستند.

اوباش که به خیابان ها فرستاده می شوند، چه از سمت راست در برزیل یا از چپ، همانطور که اکنون در پرو اتفاق می افتد، دولت نماینده را تهدید می کنند. اما آزادی را می توان از درون دولت نیز خفه کرد.

ونزوئلا در اوایل دهه 2000 یک کشور دموکراسی بود، زمانی که هوگو چاوز، مرد قدرتمند، کنترل قوه قضاییه را به دست گرفت و حقوق اقلیت ها و حمایت های قانونی را حذف کرد. جیمی کارتر کف زد chavismo. ظالمان در بولیوی و نیکاراگوئه کتاب بازی سیاسی چاوز را کپی کردند. امروزه در بسیاری از کشورهای منطقه از جمله کلمبیا، هندوراس، السالوادور و مکزیک، تفکیک قوا لازم برای بقای دموکراسی نامشخص است.

من مدت‌ها معتقدم که خاطره دیکتاتوری نظامی برزیل (1964-1985) و اقتصاد سیاسی قوی، مطبوعات آزاد و جامعه مدنی آن برای جلوگیری از عقب‌نشینی کشور به سمت حکومت تک‌حزبی کافی است. الان خیلی مطمئن نیستم.

از حدود سال 2007، رئیس جمهور لوئیز ایناسیو “لولا” داسیلوا و حزب کارگرانش بزرگترین طرح فساد در تاریخ نیمکره غربی را سازماندهی کردند. شرکت ساخت و ساز برزیلی Odebrecht در مرکز همه چیز قرار داشت و حتی یک بخش رشوه داشت. بسیاری از افراد در تجارت و دولت به دلیل بستن قراردادها و رشوه هایی که میلیاردها دلار از کیف عمومی را ربودند – و به دلیل پولشویی به زندان رفتند. لولا، که در سال 2017 محکوم شد، یکی از آنها بود.

برزیلی ها خیالشان راحت شد و معتقد بودند که عدالت، حتی برای قدرتمندان، بالاخره امکان پذیر است. آنها اشتباه کردند. در سال 2021 دادگاه عالی محکومیت لولا را در مورد یک موضوع فنی لغو کرد. او آزاد شد و برای کاندیداتوری ریاست جمهوری آزاد شد، اگرچه هرگز تبرئه نشد. او آقای بولسونارو را شکست داد و در اول ژانویه به قدرت رسید.

بسیاری از برزیلی ها همچنان او را دزدی می دانند که از عدالت دوری کرده است زیرا دادگاه عالی سیاست بازی می کند. در پلتفرم‌های خبری مستقل، در رسانه‌های اجتماعی و گروه‌های چت خصوصی، جنایات او همچنان یک موضوع داغ است.

الکساندر د مورائس، قاضی دیوان عالی، که یک سلسله اقتدارگرایانه آشکار دارد، این موضوع چندان خوشایند نیست. تحت رهبری او به عنوان رئیس دادگاه انتخاباتی که مبارزات انتخاباتی و سال انتخابات را اداره می کرد، قطعنامه ای برای جرم انگاری «اطلاعات نادرست» و «اخبار جعلی» به تصویب رسید، اگرچه چنین قانونی وجود ندارد.

عدالت د موراس به چهره سرکوب آزادی بیان تبدیل شده است که از زمان بازگشت کشور به دموکراسی تحت قانون اساسی 1988 دیده نشده است. هنگامی که یکی از اعضای یک گروه چت رمزگذاری شده خصوصی واتس اپ در یک مکالمه فاش شده به شوخی گفت که دیکتاتوری را به بازگشت لولا ترجیح می دهد، قاضی د موراس حکم بازرسی را برای یورش پلیس به خانه های افراد چت کننده امضا کرد. نیویورک تایمز گزارش داد: “مقامات حساب های بانکی آنها را مسدود کردند، سوابق مالی، تلفنی و دیجیتالی آنها را احضار کردند و به شبکه های اجتماعی گفتند که برخی از حساب های آنها را تعلیق کنند.” بسیاری از برزیلی های مستقل دیگر هر زمان که قاضی دو موراس انتقادات آنها را «ضد دموکراسی» می داند، رسانه های اجتماعی را کنار گذاشته و در غیر این صورت ساکت شده اند.

این بیش از حد باعث بی اعتباری دادگاه و تشدید شک و تردید در مورد عادلانه بودن انتخابات شده است. هنوز پخش می شود آنها پر حرف است هنگامی که حزب سیاسی آقای بولسونارو در دور دوم انتخابات 30 اکتبر چالش های قانونی را برای شمارش رسمی آرا مطرح کرد، به طور خلاصه رد شد. دادگاه انتخاباتی این حزب را به دلیل درخواست تجدید نظر بیش از 4 میلیون دلار جریمه کرد.

دادگاه عالی برزیل در حال تدوین این قانون است. اگر کسی جلوی آن را نگیرد، غوغای 8 ژانویه کمترین تهدیدی است که برزیلی ها با آن روبرو هستند.

به O’[email protected] بنویسید.

گزارش تحریریه ژورنال: بهترین و بدترین هفته از کیم استراسل، بیل مک گورن، آلیزیا فینلی و دن هنینگر. تصاویر: زوما پرس/گتی ایماژ/واشنگتن پست کامپوزیت: مارک کلی

حق نشر © 2022 Dow Jones & Company, Inc. کلیه حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم