رشد ۶۱ درصدی فروش خانه های بالای ۲۰ سال

حجم سرمایه‌گذاری در بازار کاهش یافته، اما نشان‌هایی از ورود مصرف مصرفی به این بازار می‌شود. رشد ۶۱ درصدی فروش خانه‌های بالای ۲۰ سال در یک سال اخیر و افزایش افزایش برای دریافت و مسکن در دو ماه گذشته از جمله این نشانه‌هاست.

به گزارش ایسنا، عواملی که به ایجاد انتظارات تورمی در بازار مسکن شهر تهران منجر می‌شوند در حال رنگ باختن است. رشد ماهی قیمت به کمترین در دو ماه گذشته (1.1 درصد و 1.2 درصد)، کاهش میزان مصالح ساختمانی، کاهش حجم ساخت و ساز و کاهش میزان ورود بازار مسکن به فاز رکود می‌شود.

خریدهای سرمایه‌گذاری در شرایط فعلی امکان پذیر است و در مقابل به نظر می‌رسد شرایط برای ورود مصرف مصرفی محفوظ است. افزایش استفاده برای تسهیلات مسکن می‌تواند یکی از نشانه‌های تقویت توانمندی واقعی باشد. در دو ماه ابتدایی پاییز حجم مصرف برای خرید تسه (اوراق تسهیلات مسکن) با رشد مواجه شده و قیمت آن پس از نوساناتی که در حال حاضر در حدود 105 هزار تومان است.

درخواست برای دریافت وام خرید خانه در شرایط افزایش یافته که بر اساس آخرین آمار خود به پایین در سال جاری (بجز فروردین) رسیده است. مهرماه امسال ۵۴۰۰ مسکن در تهران انجام شد که یک سوم شرایط نرمال بازار است و ۱۰ درصد را در مقایسه با شهریور نشان داد.

آمار آبان ماه هنوز ارائه نشده است، اما واسطه‌های ملکی می‌گویند با توجه به شرایط موجود بازار در رکود به سر می‌برد. از طرف دیگر افزایش قیمت ارزی که در کانال 35 هزار تومانی قرار گرفته است باعث می شود که فروشندگان امتناع کنند و از آن رنج می برند.

یکی از عواملی که واقعاً را برای ورود به بازار مسکن ترغیب می‌کند، قیمت مسکن به کف می‌کند. قیمت خانه در تهران نسبت به اواسط سال 1395 حدود 10 برابر شده و از متری 4.4 میلیون تومان در مهرماه 1395 به 43.7 میلیون تومان در مهرماه 1401 رسیده و به همین دلیل فاصله بسیار زیادی با قدرت خرید متقاضیان دارد.

با این حال از سال گذشته بازار مسکن در یک افول رشدی قرار گرفته و نرخ آن از تورم عمومی عقب مانده است. در حال حاضر نقطه تورم به نقطه ۴۸ درصد و رشد قیمت مسکن در تهران نسبت به سال گذشته ۳۸ درصد است. در واقع قیمت مسکن جامانندگی ۱۰ درصد در مقایسه با سایر کالاها دارد. ادامه شرایط فعلی می‌تواند منجر به ورود مصرف مصرفی به بازار مسکن شود. جزییات ویژگی‌ها را می‌توان به این زودی‌ها از بازار مسکن برنمی‌دارد.

یکی از ضررهای موجود در بازار مسکن هزینه های ساخت و ساز است که باعث افزایش قیمت واحدهای نوساز می شود. این عامل می‌تواند در قیمت واحدهای با سن بنای کمتر از پنج سال تأثیر بگذارد. بر این اساس انتظار می‌رود رونق خرید و فروش از واحد قدیمی آغاز می‌شود. در حال حاضر حجم فروش واحدهای بالای ۲۰ سال نسبت به سال گذشته ۶۱ درصد و در مقایسه با هشت سال قبل ۲۴۵ درصد افزایش یافته است.

هر متر مسکن در تهران ۴۳.۷ میلیون تومان

روند کاهش نرخ رشد ماهیانه قیمت در بازار مسکن شهر تهران که از تیرماه امسال آغاز شد، بر اساس گزارش دو متولی آمار، ادامه پیدا کرد. بر اساس اعلام بانک مرکزی قیمت هر متر خانه در تهران در مهرماه به 43.7 میلیون تومان در هر متر مربع رسیده است که در مقایسه با ماه قبل از 1.2 درصد و نسبت به ماه قبل از 38.2 درصد رشد نشان می دهد.

هم‌چنین مرکز آمار میانگین وزنی قیمت هر متر آپارتمان در تهران را ۴۶.۴ میلیون و متوسط ​​حسابی آن را ۴۴.۳ میلیون تومان اعلام کرد. تعداد نرخ نیز در مهرماه ۱۴۰۱ بر اساس گزارش بانک مرکزی ۵.۴ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه در سال قبل به‌ترتیب ۱۰.۲ و یک درصد کاهش یافته است.

Chad Powers

افراطی متعصب تلویزیون بشارتگر الکل دوستانه. مدافع توییتر متعصب آبجو کل نویسنده

بازی انفجار آنلاین: جذابیت و فرصت‌های بی‌نظیر
How to Show Appreciation: A Guide to Tipping People
معرفی بازی انفجار: همه چیزی که باید بدانید درباره این بازی جذاب
Welcome to Real Estate Canada: A Guide to Buying, Selling, and Investing
Discover Your Dream Home: House for Sale Canada
Welcome to the World of House for Sale in Canada
تماس با ما