(تصاویر) میخائیل گورباچف، آخرین رهبر جماهیر شوروی به روایت تصویر

میخائیل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی، سن ۹۱ سال در مسکو درگذشت. گورباچف ​​به‌دلیل اصلاحات سیاسی-اقتصادی داخلی و نقشی که در پایان «جنگ سرد» در منطقه بین‌المللی شناخته می‌شود.

به گزارش فرارو، رسانه‌های داخلی روسیه، بامداد روز چهارشنبه نهم شهریورماه ۱۴۰۱ به‌نقل از کلینیک مرکزی روسیه نوشتند: گورباف بعد از یک دوره بیماری سخت، شامگاه سه‌شنبه درگذشت. جزئیات بیشتر از علت مرگ منتشر نشده است.

گورباچف ​​در سال ۱۹۹۰، جایزه صلح نوبل را برای نقش در پایان دادن به جنگ سرد دریافت کرد. بعد از آن هم جواز و تقدیرنامه‌های زیادی به او اهدا شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، بامداد روز چهارشنبه به نقل از دیمیتری پسکوف، بیان کرملین، نوشتار ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، امروز صبح تلگرامی رسمی برای خانواده گورباچف ​​ارسال خواهد کرد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در پیامی در شبکه اجتماعی توییتر گورباچف ​​را مدافع مخالف‌ناپذیر صلح و کسی که مسیر تاریخ را تغییر داد معرفی کرد.

گورباچف، کمتر از هفت سال، ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۱ در قدرت بود، اما اصلاحات سیاسی-اقتصادی از او منجر به فروپاشی اتحاد شوروی و در نهایت بلوک شرق شد.

گورباچف ​​در آخرین ماه‌های ریاست جمهوری خود، شاهد جدایی و استقلال یکی از دیگر جمهوری‌های شوروی بود و در نهایت در ۲۵ دسامبر ۱۹۹۱ از ریاست جمهوری در کنارگیری و یک روز پس از آن، اتحاد جمهوری‌های شوروی، به‌طور رسمی، پاشید.

گورباچف ​​در سال ۱۹۹۶ نامزد ریاست جمهوری روسیه شد. اما کمتر از یک درصد آرا شرکت‌کنندگان را به دست آوردند.

در سال ۱۹۹۷، حضورش در یک آگهی تجاری پیتزا هم بسیار خبرساز شد و بسیاری از افراد باقیمانده‌اش او را طرد کردند.

چند ماه پس از کناره‌گیری و فروپاشی شوروی، گورباچف ​​در مصاحبه‌ای با آسوشیتدپرس گفت که مجموعه‌ای از اصلاحات لازم را برای کشور خودش، اروپا و جهان آغاز کرد و پیش برد.

گورباچف ​​به‌هنگام استعفا، روی به مردم روسیه گفت: نوسازی در این کشور و ایجاد تغییرات بنیادین در جامعه بین‌المللی، از آنچه در ابتدا پیش‌بینی می‌شد، بسیار پیچیده‌تر بود.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم