تحقیقات نشان می دهد که حتی مقدار کمی الکل می تواند به سلامتی شما آسیب برساند

تقریباً همه در مورد ارتباط بین سیگار کشیدن و سرطان می دانند، اما تعداد کمی از مردم متوجه می شوند که الکل همچنین یک سرطان زا قوی است. بر اساس تحقیقات انجمن سرطان آمریکا، الکل باعث بیش از 75000 مورد سرطان در سال و نزدیک به 19000 مرگ ناشی از سرطان می شود.

الکل به عنوان عامل مستقیم هفت سرطان مختلف شناخته شده است: سرطان سر و گردن (حفره دهان، حلق و حنجره)، سرطان مری، سرطان کبد، سرطان سینه و سرطان روده بزرگ. تحقیقات نشان می‌دهد که ممکن است بین الکل و سایر سرطان‌ها از جمله سرطان پروستات و پانکراس نیز ارتباط وجود داشته باشد، اگرچه شواهد کمتر واضح است.

برای برخی از سرطان ها، مانند کبد و روده بزرگ، خطر تنها زمانی شروع می شود که افراد بیش از حد الکل مصرف کنند. اما برای سرطان سینه و مری، با مصرف الکل، خطر افزایش می‌یابد، هرچند اندکی. هر چه فرد بیشتر مشروب بنوشد، خطرات افزایش می یابد.

دکتر فرهاد اسلامی، مدیر ارشد علمی در انجمن سرطان آمریکا، گفت: «اگر کسی کمتر الکل بنوشد، در مقایسه با فردی که زیاد الکل مصرف می کند، در معرض خطر کمتری قرار دارد. حتی دو نوشیدنی در روز، یک نوشیدنی در روز، در مقایسه با افرادی که نمی‌نوشند، ممکن است با خطر کمی سرطان مرتبط باشد.

شایع ترین علت فردی مرگ و میر ناشی از مصرف الکل در ایالات متحده بیماری کبدی الکلی است که سالانه حدود 22000 نفر را می کشد. در حالی که با افزایش سن افراد و انباشته شدن قرار گرفتن در معرض الکل، این خطر افزایش می‌یابد، سالانه بیش از 5000 آمریکایی در دهه 20، 30 و 40 سالگی بر اثر بیماری کبدی الکلی جان خود را از دست می‌دهند.

بیماری کبد الکلی دارای سه مرحله است: کبد چرب الکلی، زمانی که چربی در اندام انباشته می شود. هپاتیت الکلی، زمانی که التهاب شروع می شود. و سیروز الکلی یا اسکار بافتی. اگر به طور کامل نوشیدن را متوقف کنید، دو مرحله اول برگشت پذیر هستند. مرحله سوم نیست.

علائم بیماری کبدی الکلی عبارتند از تهوع، استفراغ، درد شکم و یرقان – رنگ زرد در چشم یا پوست. با این حال، علائم به ندرت ظاهر می شود تا زمانی که کبد به شدت آسیب دیده باشد.

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

Exploding into Excitement with شرط بندی انفجار
سایت انفجار ایرانی با درگاه مستقیم: یک فرصت بی‌نظیر برای پیروزی امروز شما
اهمیت و کاربرد خرید عمده تیشرت مردانه
Elon’s Two Day War with Apple + How to Beat an A.I. Censor + S.B.F.’s ‘Bad Month’ Elon’s Two Day War with Apple + How to Beat an A.I. Censor + S.B.F.’s ‘Bad Month’
بازی انفجار vip: راهی برای پیروزی بزرگ
درباره بازی انفجار: راز محبوبیت و جذابیت این بازی آنلاین
تماس با ما