بولوارته، رئیس‌جمهور پرو در بحبوحه اعتراض‌ها از کناره‌گیری خودداری کرد

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

دینا بولوارته، رئیس جمهور پرو، روز شنبه گفت که در برابر اعتراضات خشونت آمیز به سرنگونی سلف خود از قدرت کناره گیری نخواهد کرد و از قانونگذاران خواست تا انتخابات را به عنوان راهی برای سرکوب ناآرامی ها برگزار کنند.

کنگره این کشور روز جمعه پیشنهاد برگزاری انتخابات در دسامبر آینده را رد کرد، بیش از دو سال زودتر از موعد مقرر، زیرا اعتراضات مرگبار هزاران گردشگر را در نزدیکی ماچو پیچو سرگردان کرد و تظاهرکنندگان خشمگین – و برخی از قانونگذاران – خواستار خروج بولوارته شدند.

اما رئیس جمهور جدید در سخنرانی با هدف فرونشاندن ناآرامی هایی که ملت آمریکای جنوبی را به لرزه درآورده بود، سرپیچی کرد.

بولوارته به پرویی ها گفت: “با استعفای من چه چیزی حل می شود؟ ما قاطعانه اینجا خواهیم بود تا زمانی که کنگره تصمیم بگیرد که انتخابات را پیش ببرد.”

روز جمعه، خوزه ویلیامز، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت که رای گیری در مورد برنامه انتخابات می تواند در جلسه آتی کنگره مورد بازنگری قرار گیرد.

پرو در 7 دسامبر زمانی که پدرو کاستیو، رئیس جمهور وقت، پس از تلاش برای انحلال کنگره و حکومت بر اساس فرمان، استیضاح و دستگیر شد، دچار بحران سیاسی شد.

ناآرامی ها در چندین شهر و منطقه گسترش یافته و حداقل 18 نفر از جمله خردسالان را کشته اند.

بولوارته در یک سخنرانی تلویزیونی از اعتراضات و کشته شدگان ابراز تاسف کرد که بیشتر آنها در درگیری با نیروهای امنیتی از جمله ارتش که مجاز به برقراری نظم تحت شرایط اضطراری هستند، رخ داد.

بولوارته گفت: اگر نیروهای مسلح در خیابان ها بودند، “مراقبت و محافظت از” شهروندان پرو بوده است، و افزود که تظاهرات “سرریز” از عناصر خشونت آمیز بود که هماهنگ و نه خودجوش بودند.

او گفت: “این گروه ها یک شبه پدید نیامدند. آنها به طور تاکتیکی سازماندهی شده بودند تا جاده ها را مسدود کنند.”

معترضان خواستار آزادی کاستیلو، استعفای بولوارته و تعطیلی کنگره و برگزاری انتخابات عمومی فوری هستند.

روزا گوتیرز، وزیر بهداشت روز جمعه گفت که از زمان دستگیری کاستیلو، 18 نفر در درگیری ها کشته شده اند. دو وزیر کابینه به دلیل کشته شدن این افراد استعفا کردند.

کاستیلو که در ابتدا به مدت هفت روز در بازداشت بود، روز پنجشنبه به گذراندن 18 ماه در بازداشت موقت محکوم شد.

به گفته دادستان عمومی، آلسیدس دیاز، معلم سابق مدرسه چپ‌گرا متهم به شورش و توطئه است و در صورت مجرم شناخته شدن ممکن است تا 10 سال زندانی شود.

بولوارته 30 روز وضعیت اضطراری در سراسر کشور اعلام کرد و گفت که می‌خواهد انتخابات را به عنوان راهی برای آرام کردن هیاهو برگزار کند، اما اقدام روز جمعه در کنگره به نتیجه نرسید.

به نظر می رسید که افزایش تعداد کشته ها تسلط بولوارته بر ریاست جمهوری را تضعیف کرده است.

سوسل پاردس، یک قانونگذار میانه رو گفت: «با توجه به تعداد کشته شدگان پرو، خانم بلوارته باید استعفا دهد.

گردشگران در بلاتکلیفی

چندین فرودگاه از جمله ترمینال بین المللی در کوسکو، شهر دروازه جواهر گردشگری پرو، قلعه اینکاها در ماچو پیچو بسته شده اند.

فرودگاه کوسکو سومین فرودگاه بزرگ پرو است و سربازان مسلح روز شنبه دیده شدند که بیرون نگهبانی می دادند.

از روز دوشنبه، زمانی که معترضان سعی کردند به ترمینال یورش ببرند، تعطیل است.

داروین باکا، شهردار ماچو پیچو، به خبرگزاری فرانسه گفت: “5000 گردشگر در شهر کوسکو سرگردان هستند. آنها در هتل های خود منتظر هستند تا پروازها از سر گرفته شود.”

خدمات ریلی به ماچو پیچو از روز سه شنبه به حالت تعلیق درآمده است.

به گفته مقامات، یک هلیکوپتر ارتش قرار بود روز شنبه به آنجا برسد تا انتقال گردشگران سرگردان به کوسکو را آغاز کند.

حدود 200 گردشگر، عمدتا آمریکایی و اروپایی، با پای پیاده به راه افتاده اند تا یک پیاده روی 30 کیلومتری (20 مایلی) در امتداد ریل قطار به سمت شهر اولانتایتامبو، جایی که قطارها به سمت کوسکو حرکت می کنند، انجام دهند.

“تحقیق جنایی” مورد نیاز است

تعداد کشته شدگان روز پنجشنبه زمانی که سربازان محافظ فرودگاه Ayacucho به معترضان تیراندازی کردند، به شدت افزایش یافت.

الیانا روولار، بازرس حقوق بشر، به خبرگزاری فرانسه گفت که سربازان “خود را در محاصره توده ها دیدند.”

ارتش می‌گوید سربازانش ابتدا سلاح‌های خود را بلند می‌کردند و سپس به هوا شلیک می‌کردند، اما Revollar گفت که تیراندازی به سمت معترضان شلیک شد.

او گفت: “این مستلزم تحقیقات جنایی است. این افراد بر اثر جراحات گلوله جان خود را از دست داده اند.”

علاوه بر مرگ و میر در درگیری ها، شش نفر در حوادث مربوط به انسداد جاده ها از جمله ممانعت از رسیدن به بیمارستان جان خود را از دست داده اند.

دفتر بازپرس حقوق بشر کشور اعلام کرد که 518 نفر در این درگیری ها مجروح شده اند که 268 نفر از آنها افسر پلیس هستند.

(AFP)


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم