اینکه در بدن خود «مواد شیمیایی برای همیشه» به چه معناست؟

فرارو در حال حاضر، احتمالاً موادی غیرطبیعی در درون بدن شما پنهان شده است. این توسط مواد ساخته شده است و به طور بالقوه می‌تواند به شما آسیب برساند.

به گزارش فرارو به نقل از وُکس، «مواد شیمیایی برای همیشه» (PFAS) مخفف مواد برای- و پلی فلوروآلکیل (Polyfluoroalkyl) گروه بزرگی از موادی که محصولات خاصی را در برابر لک یا چسبندگی مقاوم‌ها می‌سازند و به طور مستقیم در مواد بسته می‌شوند. مورد استفاده قرار میگیرند. قرار گرفتن در معرض «مواد شیمیایی برای همیشه» با سرطان‌ها، ضعیف شدن سیستم ایمنی در کودکان، افزایش وزن و آسیب‌های ناشی از مشکلات سلامت مرتبط است.

طبق گزارش مراکز کنترل و سیستم از بیماری ایالات متحده آمریکا «مواد شیمیایی برای همیشه» یک عامل نگران کننده برای سلامت عمومی است. با این وجود، شرکت‌ها هنوز آن مواد را تولید می‌کنند. نکته نگران کننده آن است که تقریباً تمام آمریکایی مقادیر «مواد شیمیایی برای همیشه» را در خون خود از آن خارج می کنند که چه میزانی از سلامتی فرد می توانند باشند. ما در همه جا این مواد را می‌بینیم.

این مواد شیمیایی در انواع محصولات مصرفی، از لباس های گرفته شده تا فست فود، جایی دارند که به مصرف روغن و آب کمک می کنند. این مواد شیمیایی هم چنین آبی را دارند که ما می‌نوشیم و در برخی موارد حتی هوایی را می‌توان آلوده کرد.

در اوایل سال جاری آژانس حفاظت از محیط زیست توصیه‌های را منتشر کرد که نشان می‌دهد حتی ناچیز مواد شیمیایی را برای همیشه در آب آشامیدنی ممکن است خطراتی برای سلامت ایجاد کند. خبر خوب این است که راه‌هایی برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض این مواد از فیلتر آب وجود دارد. تحقیقات جدید نشان می‌دهند که ممکن است یک روش ساده برای بین بردن این مواد در محیط وجود داشته باشد.

در ادامه بهتر است در مورد این که این مواد شیمیایی واقعاً چه هستند و چگونه ممکن است بر بدن ما تاثیر بگذارد دست پیدا کنید.

مواد شیمیایی

«مواد شیمیایی برای همیشه» چه هستند؟

این مواد به محصولات معمولی مانند فرش، بسته‌بندی فست فود و لوازم آرایشی افزوده می‌شوند. این مواد شیمیایی و روغن را دفع می‌کنند و از نظر اقتصادی برای شرکت‌ها سودآور هستند. این وجود، زمانی است که این مواد را از طریق آب و مواد غذایی می‌خورد، برای سلامتی انسان تأثیر می‌گذارد.

مواد شیمیایی «مواد شیمیایی برای همیشه» موضوعی است که آن را از سایر مواد شیمیایی متمایز می‌سازد. مولکول آلی دارای پیوندهایی از اتم‌های یک کربن و هیدروژن است. برای ساخت مولکول‌های «مواد شیمیایی برای همیشه» هیدروژن را با فلوئور جایگزین می‌کنید. بنابراین، «مواد شیمیایی برای همیشه» مولکول‌هایی هستند که دارای پیوندهای فلوئور – کربن می‌باشند و شکستن این پیوندها بسیار مشکل است.

این مواد از مواد پایدارترین مواد شیمیایی هستند که ما تا به حال ایجاد کرده‌ایم. برای شکستن پیوند کربن و فلوئور بسیار لازم است. اصطلاح «مواد شیمیایی برای همیشه» نیز بازی با واژگان است: «F» در «برای همیشه» از «فلورین» و «C» در «مواد شیمیایی» از «کربن» آمده است. «جو آلن» پژوهشگر دانشگاه هاروارد اصطلاح «مواد شیمیایی برای همیشه» را در مقاله‌های سال ۲۰۱۸ در روزنامه «واشنگتن پست» ابداع و مطرح می‌کند.

مواد شیمیایی

«مواد شیمیایی برای همیشه» از کجا آمده‌اند؟

شرکت‌های شیمیایی این مواد را ساخته و به شرکت‌های دیگر می‌فروشند که در مجموعه‌ای از محصولات بسیار متنوع استفاده می‌کنند. این واقعاً در همه چیز وجود دارد: مبلمان، فرش، منسوجات، وسایل فضای باز، بسته‌بندی کاغذی، بسته‌بندی مواد غذایی. این مواد به عنوان سورفکتانت یا سطوح فعال (موادی هستند که به مقدار بسیار ناچیز می‌توانند سطح آب را به میزان قابل توجهی کاهش دهند) استفاده می‌کنند و روغن و آب را دفع می‌کنند. بنابراین، برای تمیز کردن مبلمان در برابر آنچه روی آن ریخته می‌شود، مواد شیمیایی برای همیشه می‌شوند.

این مواد شیمیایی چگونه محیط زیست را آلوده می‌کنند؟

منبع اصلی محیط زیست در سراسر ایالات متحده محصولی دولت به نام فوم سازنده فیلم آبی یا AFFF بوده که آتش سوزی های نفتی را می کند. ارتش آمریکا به این مواد برای استفاده در پایگاه‌ها نیاز دارد و از آن در طول چندین دهه در تمرینات آموزشی برای خاموش کردن هدف مورد استفاده قرار می‌گیرد. از نظر وزن ۸ تا ۱۰ درصد مواد شیمیایی برای همیشه است که میزان فوق العاده بالایی می‌شود.

بنابراین، برای آلوده کردن آب آشامی تنها به مقدار کمی از آن نیاز دارید. اگر در تلاش برای نجات جان خود در هنگام آتش سوزی هستید شاید بخواهید «فوم تشکیل دهنده فیلم آبی را در صورت فقدان» جایگزینتر، داشته باشید. این است که ارتش از توان بسیاری از آن برای تمرینات آموزشی استفاده کرده است. در نتیجه، آب‌های زیرزمینی تمام مکان‌های نزدیک پایگاه‌های نظامی آمریکا آلوده شده‌اند. بیش از 600 مکان این چنینی در سراسر آمریکا وجود دارد.

مواد شیمیایی

چه محصولات مصرفی ما را در معرض «مواد شیمیایی برای همیشه» قرار می‌دهند؟

این وسایل در فرش، در اثاثیه یا لوازم داخلی مبلمان، در پرده‌های حمام و هم چنین در لوازم آرایشی مانند لوسیون‌ها و ریمل‌ها و حتی در قطره‌های چشم وجود دارند.

احتمال آن که با خوردن یک غذای فست فود برای مثال، همبرگر در معرض خطر «مواد شیمیایی برای همیشه» قرار بگیرد چقدر است؟

احتمال آن خیلی زیاد است اما ما باید مشکل را نسبتاً سریع تر سازیم. اکنون چند ایالت آمریکا کاربرد «مواد شیمیایی برای همیشه» را در بسته‌بندی غذایی ممنوع کرده‌اند.

آیا مواد شیمیایی برای همیشه در آب آشامیدنی ما وجود دارد؟

اکثر همه مواد شیمیایی در آب آشامیدنی خود دارند و اگر واقعاً در حال اندازه گیری میزان خون خود هستند 98 تا 99 درصد افراد در بدن خود دارای «مواد شیمیایی برای همیشه» هستند. بنابراین، این مواد به معنای واقعی کلمه در بدن همه افراد وجود دارند.

این مواد وارد آب آشامی می‌شوند که از منابعی مانند فوم آتش نشانی در فرودگاه‌ها و پایگاه‌های پایگاه‌های خبری، سایت‌های تولیدی و مکان‌های دفع محل‌های مصرف محل‌های مصرفی برای تصفیه خانه‌های آشامیدنی و دفن زباله در محیط‌زیست رها می‌شوند. برخی از پیش‌سازها و مواد تشکیل‌دهنده «مواد شیمیایی برای همیشه» نیز در اتمسفر و زمانی که تجزیه و تحلیل می‌شوند، می‌شوند و می‌توانند در خاک و آب‌های سطحی رسوب کنند و در نهایت آب‌های زیرزمینی نیز می‌شوند.

مواد شیمیایی

آیا «مواد شیمیایی برای همیشه» در هوا نیز وجود دارند؟

این مواد در هوا نیز وجود دارند. برای مثال، یک تولیدکننده پلاستیک در نیوهمپشایر وجود دارد که گازهای گلخانه‌ای فرار می‌کند. شما می‌توانید آن را در خاک‌های اطراف گیاه مشاهده کنید. کارخانه‌هایی «مواد شیمیایی برای همیشه» که مردم درباره آن نگران هستند، چنین نمی‌کنند. مواد شیمیایی مانند PFOS یا PFOA را منتشر می‌کنند که «مواد شیمیایی برای همیشه» می‌شود.

آیا باید نگران سلامتی خود باشد به دلیل قرار گرفتن در معرض «مواد شیمیایی برای همیشه»؟

افرادی که به عنوان ناخواسته در نزدیکی و در مکان‌های واقع‌شده خطرناک ذکر شده‌اند، باید بیشتر متوجه شوند چرا که احتمال وقوع سرطان در آنها افزایش می‌یابد. در کودکان، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی برای همیشه با کاهش تولید بادی در پاسخ به واکسیناسیون منظم همراه است. این نشانگر سلامت کل سیستم ایمنی است.

مجموعه‌ای از مطالعات وجود دارند که نشان‌دهنده افزایش علائم کووید -۱۹ در فرد با بالاترین سطح قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی برای همیشه هستند. هم چنین، این موضوع با بررسی و کاهش وزن مرتبط است.

یکی دیگر از تأثیرات واقعاً غم‌انگیز «مواد شیمیایی برای همیشه» مربوط به شیردهی است. مواد شیمیایی برای می‌توانند با متابولیسم همیشه تداخل ایجاد کنند. گزارش‌های بسیاری از زنانی وجود دارند که به دلیل شیر مادر قادر به شیر دادن به فرزندان خود هستند.

چرا این مواد شیمیایی به طور خاص برای ما مضر هستند؟

نیمه عمر این مواد بسیار طولانی است. بنابراین، این مواد در بدن شما تجمع پیدا می کنند. این مواد شبیه فسفولیپیدها (نوعی اسید چرب) هستند بنابراین قادر به تقلید عملکردهای دیگر بدن می‌باشند. به طور معمول، زمانی که یک ماده شیمیایی مضر است بداند که بدن شما فکر می‌کند چیز دیگری است و نوعی واکنش را می‌کند.

هنگامی که مواد شیمیایی ماشین آلات مصنوعی ایجاد می‌کنند که شبیه چیز دیگری است که بدن به طور طبیعی از آن استفاده می‌کند، می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. از مواد شیمیایی همیشه می‌توان از سد خونی مغزی عبور کرد و برخی از این مواد می‌توانند از سد جفتی مرتبط با جنین عبور کنند.

چگونه از مصرف مواد شیمیایی برای همیشه حفظ ورزیم؟

لوازم آرایشی و مراقبت‌های شخصی معمولاً در صدر فهرستی هستند که مواد شیمیایی برای همیشه در آن کار می‌کنند و اگر هر ماده‌ای حاوی فلوئورو است مراقب باشید. می‌توانید به وب‌سایت‌هایی مانند Environmental Working Group مراجعه کنید که می‌گویند به دنبال چه چیزی باشید و به محصولات مختلف سلامت با توجه به پیام‌های آن برای امتیاز می‌دهد.

یکی از راه‌های اصلی انتقال «مواد شیمیایی برای همیشه» از یک محصول به بدن انسان از طریق گرد و غبار است. بنابراین، راه آسان برای کاهش قرار گرفتن در معرض «مواد شیمیایی برای همیشه» آن است که یک سطح را نگه دارید. زمانی که PFOA رایگان را روی محصولی مانند یک ماهیتابه نچسب می‌بینید این معناست که در آن محصول از نوع دیگری از «مواد شیمیایی برای همیشه» استفاده می‌شود. در نتیجه، برای خرید محصول به دنبال یافتن برچسب «بدون مواد شیمیایی برای همیشه» یا «تایید شده از نظر غیرسمی بودن» باشید.

در مورد آب چگونه «مواد شیمیایی برای همیشه» را از آن حذف کنیم؟

همه فیلترها مقداری «مواد شیمیایی برای همیشه» را حذف می‌کنند اما اسمز معکوس برای بین بردن همه این مواد شیمیایی روش است. آب درون بطری دارای مقدار زیادی از «مواد شیمیایی برای همیشه» است. بنابراین بهتر است از یک منبع شناخته شده بنوشید بهتر آب شود.

چگونه می‌توان «مواد شیمیایی برای همیشه» در هوا را حذف کرد؟

فیلترهای «هپا» (HEPA) ذرات ریز را جذب می‌کنند و غبار استنشاقی را کاهش می‌دهند. فیلترهای هوا قادرند برخی از باکتری‌ها و ویروس‌های با قطر کمتر از 0.3 میکرون و باسیل‌ها و کلوستریدیاها را نیز گرفتار کنند. در نتیجه، بله، این فیلترها می‌توانند به کاهش مصرف مواد شیمیایی برای همیشه کمک کنند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم