ایران: استقبال کارشناس حقوق بشر از حکم سوئد در پرونده اعدام های دسته جمعی |

این اتفاق پس از آن رخ داد که حمید نوری – دادستان و افسر سابق زندان ایران – در سال 2019 در فرودگاه استکهلم دستگیر شد.

او بعداً متهم شد جنایات جنگی و کشتار دسته جمعی زندانیان در ایران در سال 1988در راستای دستور آیت الله خمینی، رهبر وقت ایران.

مقامات ایرانی اعدام های کوتاه مدت و ناپدید شدن های اجباری را در قلب این پرونده که سازمان های جامعه مدنی معتقدند در آن دخیل هستند رد کرده اند. چند هزار زندانی سیاسی.

محکوم به ابد

جواد رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، با استقبال از حکم حبس ابد آقای نوری، این حکم را اینگونه توصیف کرد. جهش شاخص و مهم در جستجوی حقیقت و عدالت برای فصلی تاریک در تاریخ ایران“.

کارشناس حقوق، که توسط شورای حقوق بشر منصوب شد، اصرار داشت که “انکار، علیرغم شواهد اساسی و مصونیت از مجازات” دیگر قابل تحمل نبودبا اشاره به اصل صلاحیت جهانی سوئد، که به قضات این کشور اجازه داده بود تا جرایم جدی را بدون توجه به اینکه در کجا مرتکب شده اند محاکمه کنند.

من از سایر کشورها می‌خواهم که تحقیقات مشابه و پیگرد قانونی نقض جدی حقوق بشر در ایران را انجام دهند آقای رحمان گفت: با استفاده از اصول صلاحیت جهانی. «یک شکاف پاسخگویی جدی برای نقض فاحش قوانین حقوق بشر در گذشته و حال وجود دارد و دادگاه های ملی در سایر کشورها نقش اساسی در پر کردن این شکاف دارند.»

به دنبال نامزدی

گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد مانند آقای رحمان توسط شورای حقوق بشر مستقر در ژنو موظف به انجام دستورات موضوعی یا کشوری خاص هستند، جایی که آنها در مورد مأموریت های حقیقت یاب یا نظارت خود، معمولاً در یکی از سه جلسه عادی سالانه مجمع، گزارش می دهند. سمت‌های کارشناسی در بخش رویه‌های ویژه شورا افتخاری است و متصدیان برای کارشان حقوقی دریافت نمی‌کنند.

آقای رحمان گفت: “من همراه با پیشینیان و همکارانم در رویه های ویژه، بارها خواستار پاسخگویی در مورد اعدام های خلاصه و ناپدید شدن اجباری سال 1988 شده ام و به دنبال تعامل با مقامات در این زمینه بوده ام.”

“با این حال، این رویداد همچنان توسط مقامات ایرانی تکذیب می شود. امیدوارم این حکم اولین قدم به سوی حقیقت کامل، عدالت و جبران خسارت قربانیان باشدخانواده های آنها و سازمان های جامعه مدنی که بر مطالبات خود برای عدالت پافشاری می کنند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم