افزایش مروز طول روزهای زمین

فرارو- ساعت‌های اتمی همراه با اندازه‌گیری‌های نجومی دقیق نشان داده می‌شوند که طول یک روز را به طور کامل انجام می‌دهند و نمی‌دانند علت این موضوع چیست.

به گزارش فرارو به نقل از کانورسیشن، افزایش طول یک روز نه تنها بر زمان‌سنجی ما تأثیر مهمی دارد بلکه بر روی سیستم موقعیت‌یابی جهانی (GPS) و سایر فناوری‌هایی که بر زندگی مدرن ما حاکم هستند تأثیرگذار هستند. در طول چند دهه گذشته، چرخش زمین به دور خود که طول روز را تعیین می‌کند، افزایش یافته است. این روند روزها ما را کوتاه کرده است.

در واقع، در ژوئن ۲۰۲۲ رکورد‌ترین روز در نیم قرن گذشته یا بیش‌تر ثبت شد. با این وجود، علیرغم این رکورد، از سال ۲۰۲۰ میلادی این سرعت ثابت به طرز عجیبی به افزایش سرعت تبدیل شده و روزها دوباره می‌شوند و دلیل آن تا یک راز ناشناخته باقی مانده است.

در حالی که ساعتهای گوشیهای هوشمند تلفن همراه ما دقیقاً ۲۴ ساعت در روز را نشان می‌دهند زمان واقعی که به طول می‌انجامد تا زمین یک چرخش واحد را انجام دهد متفاوت است. این تغییرات در طول دوره‌های میلیون‌هاساله تا آنی رخ می‌دهد حتی وقوع زلزله و رویدادهای طوفان نیز می‌تواند در آن نقش داشته باشد. معلوم می‌شود که یک روز به درستی عدد جادویی ۸۶۴۰۰ عدد است.

سیاره همیشه در حال تغییر

طی میلیون‌ها سال چرخش زمین به دلیل‌ها دلایل جزییات مرتبط با مداخلات کاهش یافته است. این روند در هر قرن حدود 2.3 میلی متر به طول هر روز می‌کند. چند میلیارد سال پیش یک روز زمینی تنها حدود ۱۹ ساعت بود. در ۲۰۰۰۰ سال گذشته، روند دیگری در جهت مخالف عمل کرده و چرخش زمین را انجام داده است. زمانی که آخرین عصر یخبندان به پایان رسید ذوب شدن صفحات ی قطبی فشار سطحی راخی کاهش داد و گوشته زمین به طور پیوسته به سمت قطب‌ها حرکت کرد.

حالتی که یک رقصنده باله زمانی است که بازوهایش را به سمت بدن خود می‌چرخاند (محوری که به دور آن می‌چرخد) سرعت چرخش سی ما نیز می‌تواند افزایش یابد که این توده گوشته به فضای زمین نزدیکتر می‌شود و این روند هر روز حدود 0.6 میلی‌گرم است. در هر قرن کوتاه می‌شود.

در طول چندین دهه و بیش از تر، ارتباط بین سطح داخلی و سطح زمین نیز مطرح شده است. زمین لرزه های بزرگ (اگرچه معمولاً با قوی کم) می‌تواند طول روز را تغییر دهد. برای، اعتقاد بر این است که برای مثال زمین لرزه بزرگ توهوکو در سال ۲۰۱۱ میلادی در ژاپن با بزرگی ۸.۹ ریشتر چرخش زمین را به اندازه ۱.۸ میکروثانیه سرعت بخشیده است.

جدای از این تغییرات در کلان، در دوره‌های کوتاه‌تر آب و هوا نیز تأثیرات مهمی بر چرخش زمین دارند و باعث ایجاد تغییرات در هر دو جهت می‌شوند. چرخه‌های جزر و مدی دو هفته‌ای و ماهانه جرمی را در اطراف سیاره جابجا می‌کنند و باعث تغییر در طول روز تا یک میلی‌متر در هر جهت می‌شوند. ما می‌توانیم تغییرات جزر و مدی را در رکوردهای طول روز در دوره‌هایی به مدت ۱۸.۶ سال ببینیم. اتمسفر ما تأثیر شدیدی دارد و جریان‌های آبی نیز نقش دارند. پوشش فصلی برف و بارندگی یا استخراج آب‌های زیر زمینی را بیش‌تر تغییر می‌دهند.

چرا زمین می شود؟

از دهه 1960 میلادی که اپراتورهای تلسکوپ‌های رادیویی در اطراف سیاره شروع به ابداع تکنیک‌هایی می‌کنند برای مشاهده همزمان اجرای کیهانی مانند اختروش یا کوازار. زمین دارم.

مقایسه بین این تخمین ها و یک ساعت اتمی نشان می دهد که طول روز به ظاهر در چند سال گذشته کوتاه شده است. با این وجود، زمانی که نوسانات سرعت چرخش را (که می‌دانیم به دلیل جزر و مد و فصلی رخ می‌دهد) یک موضوع شگفت‌انگیز فاش می‌شود را حذف کنیم. علیرغم اینکه زمین در 29 ژوئن 2022 میلادی به کوتاه‌ترین روز خود رسیده است به نظر می‌رسد طول مدتی از سال 2022 تا کوتاه‌تر شدن تغییر یافته است. این تغییر در نیم قرن گذشته بی‌سابقه بوده است.

دلیل این تغییر مشخص نیست. این موضوع می‌تواند دلیلی برای تغییرات در سیستم‌های آب و هوا با رویدادهای متوالی لانینا باشد (وضعیتی است که در آن قسمت مرکزی شرقی و استوایی آرام آبتر از حالت طبیعی می‌شود) باشد. هم چنین، احتمال ذوب شدن صفحات یخ را افزایش می دهد که این صفحات انحراف زیادی را از سرعت ذوب خود در سال های اخیر غیرمنتظره می کند. آیا این موضوع می‌تواند منجر به انفجار بزرگ آتشفشانی در تونگا (جزیره‌ای در شرق استرالیا در اقیانوس آرام) باشد که آب زیادی به تزریق کند؟ احتمالا خیر با توجه به این که در ژانویه ۲۰۲۲ میلادی رخ داد.

دانشمندان حدس می‌زنند که تغییر مرموز در سرعت چرخش سیاره مربوط به پدیده‌های به نام «چرخش یا تلو تلو خوردن چندلر» یک انحراف کوچک در محور چرخش زمین با دوره‌ای حدودا ۴۳۰ روزه است. مشاهدات تلسکوپ‌های رادیویی نیز نشان می‌دهد که در سالیان اخیر این نوسانات کاهش یافته است. این دو ممکن است به هم مرتبط باشند.

یکی از احتمالات نهایی که به نظر می‌رسد قابل قبول باشد این است که چیز دیگری در داخل یا اطراف زمین تغییر کند و تنها می‌توانم انجام دهم که جزر و مدی طولانی مدت به موازات سایر فرآیندهای دوره‌های برای ایجاد یک تغییر موقت در سرعت چرخش زمین نقش اند.

آیا ما به یک «ثانیه کبیسه منفی» نیاز داریم؟

درک دقیق سرعت چرخش زمین برای بسیاری از برنامه ها بسیار مهم است سیستم های ناوبری مانند GPS بدون آن کار نمی کنند. هم، هر چند سال یک بار زمان سنج‌ها‌های جهشی را در نتیجه چنین‌های زمانی رسمی ما وارد می‌کنند تا مطمئن شوند که با سیاره‌مان همگام نمی‌شوند. اگر قرار بود زمین به روز‌های بزرگ‌تری تغییر کند، لازم است یک «ثانیه کبیسه منفی» را وارد کند این بی‌سابقه بود و ممکن است اینترنت را دگرگون کند. در حال حاضر حاضر بعید به نظر می‌رسد. در حال حاضر، می‌توانم از این خبر استقبال کنیم که دست کم برای مدتی همه ما هر روز چند میلیون میلیون دیگر داریم.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم