اعتراضات ایران در پی درگذشت مهسا امینی وارد هفته چهارم شد

در حالی که تظاهرات بر سر کشته شدن مهسا امینی وارد چهارمین هفته شد، دانش‌آموزان با سر دادن شعار، کارگران دست به اعتصاب زدند و معترضان به شدت با نیروهای امنیتی در سراسر ایران درگیر شدند.

خشم پس از مرگ این زن کرد 22 ساله ایرانی در 16 سپتامبر، سه روز پس از دستگیری وی در تهران توسط پلیس اخلاقی بدنام به اتهام نقض قوانین سختگیرانه پوشش زنان در جمهوری اسلامی، شعله ور شد.

ایران روز جمعه گفت که تحقیقات نشان داده است که امینی به جای “ضربه” به سر، بر اثر یک بیماری طولانی مدت درگذشته است، علیرغم اینکه خانواده اش گفته اند که او قبلا سالم بوده است.

پدر امینی به ایران اینترنشنال مستقر در لندن گفت که او این گزارش رسمی را رد کرده است.

این نشریه روز شنبه به نقل از او گفت: «من با چشمان خودم دیدم که خون از گوش و پشت گردن مهسا آمده است.

اعتراضات تحت رهبری زنان ادامه یافت حتی زمانی که ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور افراطی محافظه کار، با دانشجویان دانشگاه الزهرای تهران به مناسبت سال تحصیلی جدید عکس دسته جمعی گرفت.

گروه حقوق بشر ایران (IHR) مستقر در اسلو گفت که صدای زنان جوان در همان محوطه دانشگاه شنیده شد که فریاد می زدند “مرگ بر ظالم”.

در زادگاه امینی، سقز، در استان کردستان، دختران دانش‌آموزی شعار «زن، زندگی، آزادی» سر می‌دادند و در حالی که روسری‌های خود را در هوا تاب می‌دادند، در یک خیابان راهپیمایی می‌کردند.

ویدئوهای وحشتناکی از مردی که هنگام نشستن پشت فرمان ماشینش در سنندج پایتخت کردستان به ضرب گلوله کشته شد، به طور گسترده در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شد.

رئیس پلیس استان، علی آزادی، گفت که وی “توسط نیروهای ضد انقلاب کشته شد”.

در ویدئویی که به طور گسترده به اشتراک گذاشته شده بود، به نظر می رسید مردان خشمگین از یکی از اعضای شبه نظامی ترسناک بسیج در سنندج انتقام می گیرند، دور او جمع می شوند و او را به شدت کتک می زنند.

‘مبارزه خواهیم کرد’

مانیتور اینترنت نت بلوکس از قطعی در سنندج و اختلال در شبکه ملی تلفن همراه خبر داد.

ویدئوی تکان دهنده دیگری زن جوانی را نشان می دهد که به نظر می رسد پس از شلیک گلوله در مشهد بیهوش شده است. بسیاری در شبکه های اجتماعی آن را با فیلم ندا آقا سلطان، زن جوانی مقایسه کردند که پس از کشته شدن در تظاهرات سال 2009 به نمادی ماندگار از مخالفان تبدیل شد.

با وجود محدودیت های اینترنتی، معترضان تاکتیک های جدیدی را برای رساندن پیام خود اتخاذ کرده اند.

بر اساس تصاویر آنلاین تایید شده توسط خبرگزاری فرانسه، بنر بزرگی که بر روی پل روگذر بزرگراه مدرس تهران نصب شده، نوشته شده است: “ما دیگر نمی ترسیم. ما می جنگیم.”

در تصاویر دیگر، مردی دیده می شود که عبارت یک بیلبورد بزرگ دولتی در همان بزرگراه را از «پلیس خدمتگزار مردم است» به «پلیس قاتلان مردم است» تغییر می دهد.

خبرگزاری ایسنا از حضور شدید امنیتی در پایتخت به ویژه نزدیک دانشگاه ها خبر داد. در این بیانیه آمده است: «تجمعات پراکنده و محدودی» در تهران برگزار شد که طی آن «برخی از تظاهرکنندگان اموال عمومی را تخریب کردند».

اعتراضات خیابانی در اصفهان، کرج، شیراز و تبریز و دیگر شهرها نیز گزارش شده است.

امید معماریان، روزنامه‌نگار و کمپین آمریکایی مستقر در آمریکا، در توییتی نوشت: «فیلم‌هایی که از تهران منتشر می‌شود نشان می‌دهد که تظاهرات بسیار زیادی در هر گوشه شهر، به تعداد کم و زیاد وجود دارد.»

هنگاو، یک گروه مدافع کرد مستقر در نروژ، گفت که “اعتصابات گسترده” در سقز، سنندج و دیواندره در استان کردستان و همچنین مهاباد در آذربایجان غربی رخ داده است.

‘چشم نابینا’

سازمان حقوق بشر اعلام کرد که دست کم 95 معترض در این سرکوب کشته شده اند که به تنش بین ایران و غرب، به ویژه دشمن اصلی آن، ایالات متحده دامن زده است.

IHR با استناد به کمپین فعالان بلوچ مستقر در بریتانیا اعلام کرد که 90 نفر دیگر در استان سیستان و بلوچستان پس از اتهام تجاوز به یک دختر نوجوان توسط رئیس پلیس منطقه کشته شده اند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، رئیسی که در تیرماه خواستار بسیج همه نهادهای دولتی برای اجرای احکام حجاب شده بود، عصر شنبه با رئیس قوه قضائیه و رئیس مجلس دیدار کرد.

ایرنا تاکید کرد: جامعه ایران اکنون برای غلبه بر خصومت و تفرقه علیه ایران نیازمند اتحاد همه اقشار فارغ از زبان، مذهب و قومیت است.

ایران بارها نیروهای خارجی را به دامن زدن به تظاهرات متهم کرده است و هفته گذشته اعلام کرد که 9 شهروند خارجی از جمله فرانسه، آلمان، ایتالیا، لهستان و هلند دستگیر شده اند.

روز جمعه، فرانسه به اتباع خود که به ایران سفر می‌کنند توصیه کرد که «در اسرع وقت کشور را ترک کنند» و دلیل آن خطر بازداشت خودسرانه است.

هلند به شهروندان خود توصیه کرد از سفر به ایران خودداری کنند یا در صورت امکان از ایران خارج شوند.

نازنین زاغری رتکلیف، کارمند خیریه ایرانی-بریتانیایی تا زمان آزادی در ماه مارس به مدت شش سال در تهران زندانی بود، از دولت بریتانیا خواست تا در مورد نقض حقوق ایران اقدام کند.

او به اسکای نیوز گفت: «ما نمی توانیم نسبت به آنچه در ایران می گذرد بی تفاوت باشیم. و من فکر می کنم که ما باید ایران را مسئول بدانیم.

(FRANCE 24 با خبرگزاری فرانسه)


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم