آتش سوزی در تاسیسات نفتی کوبا ده ها مجروح و صدها نفر را تخلیه کرد

هاوانا – صاعقه به تاسیسات ذخیره نفت خام در سواحل شمالی کوبا برخورد کرد و آتشی را شعله ور کرد که در روز شنبه ده ها نفر مجروح شدند، 17 آتش نشان مفقود شدند و به گفته مقامات باعث تخلیه حدود 600 نفر شد.

تصاویر آتش‌سوزی در پایگاه سوپرتانکر ماتانزاس، در استان ماتانزاس، در 60 مایلی شرق هاوانا، پایتخت، توسط وزارت انرژی کوبا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد و شعله‌های آتش عظیمی را نشان می‌دهد که از این تاسیسات بلند می‌شود و دود آسمان را سیاه می‌کند.

هلیکوپترهای نظامی در تلاش برای خاموش کردن جهنم مشاهده شدند که ده ها آتش نشان به سرعت به محل حادثه شتافتند. به گفته دفتر رئیس جمهور کوبا، میگل دیاز کانل، علاوه بر 600 فرد تخلیه شده، حدود 1300 نفر نیز از منطقه فرار کردند.

به گزارش رسانه های خبری دولتی، آتش سوزی در یک مخزن نفت در عصر روز جمعه در جریان رعد و برق آغاز شد و بامداد شنبه به مخزن دوم سرایت کرد. تخمین زده شد که این مخزن حدود 52000 متر مکعب نفت کوره یا بیش از 13 میلیون گالن را در خود جای دهد.

به گفته دفتر رئیس جمهور، تا بعدازظهر شنبه، هیچ مورد فوتی گزارش نشده است، اما 121 نفر در بیمارستان بستری شده اند. بنا بر گزارش ها، 17 آتش نشان صبح روز شنبه درست زمانی که مخزن دوم حوالی ساعت 5 صبح منفجر شد مفقود شدند.

دفتر رئیس جمهور در توییتر اعلام کرد که در میان مجروحان، لیوان آرونته کروز، وزیر انرژی کوبا نیز وجود دارد.

این پایگاه که نفت را برای تولید انرژی ذخیره می کند، در نزدیکی یکی از نیروگاه های اولیه کوبا قرار دارد. در حال حاضر، جزیره کارائیب با خاموشی های گسترده برق به دلیل کمبود مزمن سوخت و زیرساخت های بیمار که نیاز مبرمی به تعمیر و نگهداری دارد، دست و پنجه نرم می کند.

در حالی که چراغ‌ها عمدتاً در پایتخت روشن هستند، در استان‌های کوبا که ۹ میلیون نفر از جمعیت ۱۱ میلیونی این کشور زندگی می‌کنند، قطعی برق ساعت‌ها به بخشی طاقت‌فرسا از زندگی روزمره در ماه‌های اخیر تبدیل شده است. و کمبود گازوئیل باعث شده رانندگان روزها در صف منتظر بمانند.

خورخه پینون، کارشناس انرژی در دانشگاه تگزاس در آستین گفت: «این یک مشکل ساختاری در سیستم برق کوبا است که بیش از 40 سال بدون تعمیر و نگهداری سرمایه برنامه ریزی شده کار می کند. این امر سقوط کامل سیستم را بدون راه حل کوتاه مدت در معرض خطر قرار می دهد.

بزرگترین اعتراضات کوبا در دهه های گذشته تا حدی به دلیل قطع برق و همچنین کمبود غذا و دارو در این کشور بود که اقتصاد آن هم از همه گیری همه گیر و هم از تحریم های آمریکا آسیب دیده است. در هاوانا، جایی که دود ناشی از آتش سوزی ماتانزاس در افق دیده می شد، ساکنان نگران بودند که آتش سوزی ممکن است وضعیت از قبل دشوار را حتی بدتر کند.

آماندا هرناندز، 20 ساله، یک دانشجوی دانشگاه، گفت: “به نظر واقعا وحشتناک به نظر می رسد زیرا کشور در حال گذر از بحران سوخت، بحران برق است.” این انفجار خاموشی ها را بدتر می کند.»

مانند بسیاری از ساکنان، خانم هرناندز مجبور شده است در ماه‌های اخیر به قطع برق معمولی عادت کند، اغلب برای ساعت‌ها. با شیوع گسترده تب دنگی در پایتخت، او نگران است که بدون برق نتواند از پشه های منتشر کننده بیماری جلوگیری کند.

خانم هرناندز گفت: «به قول آنها خاموشی های «همبستگی» داریم. من می ترسم چون بچه ای دارم که نیاز به هوا و تهویه دارد.

رئیس جمهور دیاز کانل روز شنبه به همراه مانوئل ماررو کروز نخست وزیر کشور از منطقه آسیب دیده بازدید کرد و از بیمارستان ها بازدید کرد و با مجروحان دیدار کرد.

آقای دیاز کانل در توییتر گفت: «سپیده دم طولانی و پر از اندوه خواهد بود، همانطور که دیشب بود. هیچ سابقه ای برای آتش سوزی به این بزرگی در پایگاه سوپرتانکر وجود ندارد.

در گذشته، کوبا از کمک های توسعه ای به عنوان غرور ملی خودداری کرده است. اما از زمان آتش سوزی، رسانه های دولتی و مقامات دولتی درخواست کمک بین المللی داشتند.

من عمیقا از پیام های همبستگی قدردانی می کنم برونو رودریگز، وزیر امور خارجه در توییتر گفت: و پیشنهادات در این زمان دشوار. سیاست خارجی ما برای دریافت کمک کشورهای دوست فعال شده است.

از جمله کشورهایی که برای کمک صف آرایی کردند، ایالات متحده بود که سفارت این کشور در هاوانا در توییتی نوشت: «ما می‌خواهیم روشن کنیم که قوانین ایالات متحده به نهادها و سازمان‌های آمریکایی اجازه می‌دهد تا در کوبا امدادرسانی و پاسخگویی به بلایای طبیعی انجام دهند.»

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

بازی انفجار آنلاین: جذابیت و فرصت‌های بی‌نظیر
How to Show Appreciation: A Guide to Tipping People
معرفی بازی انفجار: همه چیزی که باید بدانید درباره این بازی جذاب
Welcome to Real Estate Canada: A Guide to Buying, Selling, and Investing
Discover Your Dream Home: House for Sale Canada
Welcome to the World of House for Sale in Canada
تماس با ما